Az afrikaiak évszázada – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az évszázad végére az emberiség jelenleg 7,4 milliárdos lélekszáma meghaladhatja a 11 milliárd főt. Miközben Európa tovább fogy, az afrikai népesség több mint háromszorosára nő. Az InfoTandem infografikája. 


Továbbra is látványosan emelkedik a Földön élők száma. Az össznépesség, amely 1960-ban még csak 3 milliárdos volt, jelenleg már 7,4 milliárd fölött jár. Az ENSZ közepes szintű termékenységgel számolt előrejelzése szerint a 10 milliárdos határt 2056-ban lépjük majd át, 2100-ban pedig 11,2 milliárd ember él majd bolygónkon. A bővülés főként azzal magyarázható, hogy rendkívüli mértékben javultak a halandósági viszonyok, és emelkedett a várható élettartam.

A következő évtizedekben igen nagymértékű átrendeződés várható a kontinensek szerinti megoszlásban. A mai helyzethez képest az évszázad végéig csupán az elenyésző lélekszámú Ausztrália és Óceánia, illetve a már most is 1,2 milliárdos Afrika részaránya növekszik – utóbbi viszont drámai mértékben. Az afrikai népességrobbanás nyomán a földrész lakossága mintegy 3,5-szeresére, 4,4 milliárd fősre bővül. S bár ezzel még mindig csak második lesz a közel 5 milliárdosra prognosztizált Ázsia mögött, globális súlya a 2016-os bő 16 százalékról 40 százalék közelébe ugrik, miközben Ázsiáé 60-ról 44 százalékra olvad. Az afrikai népesség várhatóan már 2050-re megduplázódik a jelenlegihez képest; érdekesség, hogy addigra Nigéria – a világ egyik leggyorsabban növekvő lélekszámú országa – a Föld harmadik legnépesebb államává válhat, India és Kína után.

Az 1950-es össznépességből még 22 százalékkal részesedő Európának nem csak a részaránya csökken tovább (a mai 10-ről 6 százalék alá), hanem – egyedül a kontinensek közül – az abszolút létszáma is visszaesik (93 millióval, 646 millió főre). Az amerikai földrészen az Egyesült Államokat és Kanadát magába foglaló Észak-Amerika, illetve Latin-Amerika és a Karib-szigetek térsége is gyarapszik valamelyest.  

Magyarország népességszáma a KSH adatai szerint 1980-81-ben érte el maximumát, akkor 10,71 millió főt tett ki, azóta folyamatosan csökken. Ennek oka részben az alacsony termékenység, amihez európai mércével mérve is tartósan magas halandóság párosul. Az ENSZ 2050-re 8,3 millió főt jósol, ami 1,5 milliós fogyásnak felel meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.