Az üzemanyagár hajtotta az inflációt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, júliushoz viszonyítva 0,1 százalékkal nőttek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az augusztusi adat megegyezik a júliusival, ennél magasabb drágulást legutóbb 2013. januárban mértek, akkor 3,7 százalékos volt az infláció mértéke.

Az elmúlt egy évben a korábbi hónapokhoz hasonlóan a járműüzemanyagok, valamint a dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben, az üzemanyagokért 16,3 százalékkal, a dohányárukért 6,2 százalékkal kellett többet fizetni augusztusban, mint egy évvel ezelőtt – mondta az adatok ismertetésekor Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője.

Tavaly augusztushoz képest az élelmiszerek ára 4,1 százalékkal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszereké – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 14,5, a száraztésztáé 9,5, a vaj, vajkrémé 8,4, a tojásé 7,5, a tejtermékeké 6,0, a liszté 5,1 százalékkal magasabb, a cukoré 23,6 százalékkal alacsonyabb lett. A legnagyobb mértékben, átlagosan 7,1 százalékkal az egyéb cikkek drágultak leginkább az üzemanyagok miatt, de itt jelenik meg a tankönyvek árának 58,7 százalékos csökkenése is, valamint a tanszerek 2,2 százalékos drágulása mellett a konyhai felszerelések 2,1 százalékos olcsóbbodása.

A tartós fogyasztási cikkekért 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, bár az új autók ára 5,2 százalékkal emelkedett, de a használtaké 8,7 százalékkal csökkent, 6,5 százalékkal olcsóbbak a televíziókészülékek és 1,7 százalékkal a telefonok.

A szolgáltatások éves áremelkedése 0,1 százalékponttal 1,7 százalékosra gyorsult júliushoz képest. A háztartási szolgáltatások 5,9 százalékkal drágultak, a teherfuvarozás tarifái 5,7 százalékkal emelkedtek, a belföldi üdülés 8,8 százalékkal került többe, mint tavaly augusztusban, de 5,2 százalékkal olcsóbb lett a telefon és az internet.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.