Cégtrend 2024-ben: pozitívabb félév, de még mindig negatív üzenet


Az elmúlt öt év legalacsonyabb cégszámát idén júniusban regisztrálták. Az új cégbírósági eljárások száma az év első hat hónapjában ismét meghaladta a 20 ezret. Úgy tűnik, hogy az idei évben nem várható jelentős változás a cégtrendekben.

Az OPTEN adatai alapján idén júniusban negatív rekord született a társas vállalkozások számában, a cégek száma nem érte el az 510 ezret. Az elmúlt öt év során ez a legalacsonyabb érték, és különösen szembetűnő a kontraszt, ha figyelembe vesszük, hogy ezalatt az 5 év alatt a működő cégek száma már volt, hogy meghaladta az 530 ezret is. A társas vállalkozások száma továbbra is csökkenő tendenciát mutat, amely közel két éve tartósan fennáll.

Tavaly év végére a cégszámcsökkenés meghaladta a 12 ezret. Idén félév év alatt több mint 7 ezerrel csökkent a társas vállalkozások száma, ami alacsonyabb az előző év hasonló időszakának több mint 8,5 ezres csökkenéséhez képest, de még így is jelentősnek számít. Ez azt jelenti, hogy az idei év első felében hetven cégből egy nem érte meg a nyarat Az új eljárások száma félévkor közelíti a 24 ezret, ami ugyan kevesebb a tavalyi első félévhez képest, de az elmúlt hét év második legmagasabb értéke. „Úgy tűnik, hogy a cégszámcsökkenés megfordulása nem a megszűnések számának

csökkenésében rejlik, hanem az alapítási kedv növekedésében. A vállalkozások most inkább a racionális gondolkodást választják, és alkalmazkodnak a valós helyzethez, szemben a 2021-es időszakkal, amikor a járvány utáni gazdasági visszarendeződésbe vetett bizalom erős volt, és az alapítási kedv az egekbe szökött.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

A KSH adatai jól tükrözik a gazdaság nehézségeit. Az első negyedéves GDP-adatok szerény növekedést mutatnak, de a belső szerkezetet vizsgálva jelentős csökkenés tapasztalható fajsúlyos területeken. Az ipar teljesítménye 4,2 %-kal, a feldolgozóipar pedig 4,8 %-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben a villamos berendezések és a közúti járművek gyártása járult hozzá a csökkenéshez. A legfrissebb, májusi adatok sem mutatnak pozitív elmozdulást, az ipari termelés az év első öt hónapjában 2,4 %-kal alacsonyabb volt, mint 2023 azonos időszakában. A beruházások volumene 2024 első negyedévében a nyers adatok szerint 9,6 %-kal maradt el az előző év azonos időszakától. A beruházások csökkenése több nemzetgazdasági ágat is érintett, legnagyobb mértékben az ingatlanügyleteket, a feldolgozóipart, a szállítás, raktározást és a mezőgazdaságot.

Az idei év első félévében az alapítási kedv minden nemzetgazdasági ágban alulmaradt a tavalyi év hasonló időszakához képest, kivéve a feldolgozóipart és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátást. Ezzel szemben a megszűnések száma jelentős növekedést mutatott az építőiparban, a kereskedelemben, a gépjárműjavításban, valamint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén. „Vegyes a kép, és nehéz a jövőt előre jelezni. Bár a cégtrend az idei év első felében a tavalyi évhez képest pozitívabb képet mutat, még mindig negatív üzenetet hordoz. A gazdasági környezetet figyelembe véve úgy vélem, hogy idén nem várható jelentős fordulat a cégtrendekben, és a cégszámok tekintetében még nem értük el a mélypontot.” – mondta Alföldi Csaba, céginformációs szakértő.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) júniusi értéke átlagosan 9-10 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Zala, Veszprém és Baranya vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.

Forrás: OPTEN Kft.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

2024. első három negyedévében a közép- és kelet európai befektetési volumen mintegy 24%-kal nőtt éves szinten

A közép- és kelet európai (CEE) befektetési volumen 2024 első három negyedévében elérte az 5 milliárd eurót, ami éves szinten 24%-os növekedést jelent. Ez összhangban áll az európai és globális piacok fellendülésével a 2023 utáni lassulást követően. Az év végi volumenek elérhetik a 7–7,5 milliárd eurót, ami még így is körülbelül 30%-kal marad el a 10 éves átlagtól – derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.

2024. november 27.

Félmillió alá csökkenhet a cégek száma

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képes.

2024. november 27.

Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Most közzétett hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-től az UniCredit Bank az Ikon Plusz számlacsomagjában, a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a Mobil Aktív Plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.