Drágulást hozhat a munkaerőhiány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az áruházak nem tudnak vagy nem akarnak nyereségük terhére bért emelni – írja a Magyar Idők.


A fogyasztói árak emelését fontolgatja több kiskereskedelmi vállalkozás, akkora a munkaerő-hiány az ágazatban. A láncok nem hajlandók nyereségük terhére emelni a béreket, amely megállítaná az elvándorlást, ehelyett az egyre növekvő lakossági fogyasztás nyomán a vásárlókra terhelnék a többletköltségeket – hívták fel a Magyar Idők figyelmét piaci körökből. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint 5-10 százalékos rejtett áremelés történhet a hazai élelmiszer-kereskedelemben.

Az áruházláncok egyáltalán nem üdvözlik a vasárnapi újranyitást, mivel mostanra az eddig mesterségesen a nemzetgazdasági átlag alatt tartott fizetések miatt lényegében lasszóval kell fogni a munkaerőt a robbanásszerűen bővülő áruházi forgalomban – közölték a Magyar Időkkel piaci szakértők.

A nyári hónapokban a diákmunkaerővel húzza ki a kiskereskedelem, de a szakértők szerint az ősszel új időszámítás kezdődik. Az alkalmilag foglalkoztatott diákok helyét a jelek szerint nemigen fogják tudni betölteni a láncok, mert a más ágazatokhoz vagy a külföldi piacokhoz képest mért áruházi bérkülönbség ugyanis olyan nagy, amelyet nem lehet kitermelni – idézi a lap a Blokkk.com elemzését.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint áremelés nélkül a bérterhek csökkentése, illetve a munkaerő megtartását segítő kormányzati intézkedések oldhatják meg a problémát.

További részleteket itt talál.

Próbálja ki a HR Jogtárat!

Két hétig ingyenesen kipróbálhatja az új HR Jogtár Plusz adatbázist

A regisztrált ügyfelek az adatbázis teljes tartalmához hozzáférést kapnak az exportálás és nyomtatás lehetőségének igénybevétele nélkül.

Regisztráció, részletek >>


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Csalók élnek vissza az MNB nevével, legyen résen!

Bűnözők tesznek közzé valótlan hirdetéseket az MNB és egy tőzsdei kibocsátó állítólagos befektetési programjáról, amelynél az ügyfelek számlapénzére a jegybank garanciát vállalna – figyelmeztet az MNB.