Egyelőre maradhat az alacsony kamat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Londoni elemzők szerint egyelőre marad a 0,9 százalékos kamat, de lassan érik már a kamatemelés.


Londoni pénzügyi elemzők egybehangzó előrejelzései szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a keddi kamatdöntő értekezleten nem módosítja a 0,90 százalékos alapkamatot, de később már várható a monetáris politika szigorodása. Ennek eszközei közül egyes londoni elemzői vélemények szerint jövőre nem lehet kizárni a kamatemelést sem, bár ez nem konszenzusos előrejelzés a Cityben.

Capital Economics 

A Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház közgazdászai hangsúlyozzák, hogy a tizenkét havi magyarországi infláció márciusban 2,7 százalékra lassult a februárban mért 2,9 százalékról, és a ház szerint ez „egyelőre” lehetővé teszi a monetáris tanácsnak a rendkívül laza pénzügypolitika fenntartását.

A cég londoni elemzői azonban az idei második fél évre maginflációs szinten az inflációs nyomás erősödésére számítanak, és véleményük szerint ez már a szigorítás felé terelheti az MNB monetáris alapállását.

A Capital Economics elemzői szerint e szigorítás kezdetben a monetáris politika nem konvencionális intézkedéseinek visszavonását jelentheti, ami a jegybanki alapkamat szintjére hajthatja fel a bankközi kamatrátákat.

A ház ennek bekövetkezte után már az alapkamat emelésével is számol, és várakozása szerint 2018 végére az MNB irányadó kamata 1,75 százalék körüli szintre emelkedhet.

Morgan Stanley

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői azonban az év további szakaszában a teljes kosárra számolt magyarországi infláció további jelentős lassulásával számolnak: várakozásuk szerint a tizenkét havi infláció a 2-2,5 százalékos sávban mozog majd 2017 hátralévő részében.

A ház szerint ilyen inflációs profil mellett „idő előtti” lenne azt várni, hogy az MNB szigorítja monetáris politikáját. Az erőteljes magyar makroadatok ellenére nem tűnik úgy, hogy a jegybank „nagyon sietne” a jelenlegi enyhe alapállás módosításával, sőt a vártnál alacsonyabb márciusi inflációs adatok várhatóan megerősítik ezt a monetáris alapállást – jósolták a Morgan Stanley londoni elemzői.

A cég szerint erre vall a jelentős külső fizetési többlet, és az is, hogy az MNB „közömbösnek tűnik” a meredek hozamgörbe iránt.

A Morgan Stanley londoni elemzői szerint mindezek alapján kétséges, hogy az MNB monetáris tanácsa a keddi kamatdöntő ülésen megváltoztatná a piacnak küldött eddigi általános üzenetét.

TD Securities 

A TD Securities globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői is azt a várakozásukat hangsúlyozták hétfői előrejelzésükben, hogy jóllehet a keddi kamatdöntő ülésen nem várható az MNB  monetáris politikájának további enyhítése, de az alapállás továbbra is enyhítésre hajló marad.

A ház szerint ugyanakkor már a végéhez közeledhet az enyhe monetáris politikai ciklus, és az idei év vége felé elkezdődhet egyes nem konvencionális enyhítési intézkedések visszafordítása, mivel addigra az infláció várhatóan tartósan magasabb pályára kerül.

JP Morgan

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői sem várnak jelentős elmozdulást az MNB alapállásában a keddi kamatdöntő ülésen. A ház hétfői előrejelzése szerint a monetáris tanács keddi közleménye továbbra is azt jelzi majd a piacnak, hogy a testület előnyben részesíti az enyhe pénzügypolitika fenntartását hosszabb időtávlatban.

A JP Morgan londoni elemzői azt is valószínűsítik, hogy a kommüniké hangsúlyt helyez majd a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció márciusi lassulására, és nem tulajdonít nagy jelentőséget a bérkiáramlás gyors emelkedésének.

A ház mindezek alapján lát ugyan lehetőséget arra, hogy az MNB 2018 második negyedéve előtt szigorítja monetáris politikáját, mindenekelőtt a nem konvencionális eszközök „finomhangolásával”, de a JP Morgan londoni elemzői szerint a jegybanki alapkamat emelése 2019 előtt valószínűtlennek tűnik.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.