Fékez a gazdaság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kisebb gazdasági visszaesést jelez augusztusban a beszerzési menedzserindex (BMI) – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) az Adó Online-nal.


Az MLBKT üzleti jelentése szerint a BMI szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 49,5 pont, ami 2,3 százalékponttal alacsonyabb a júliusi 51,8 pontnál – közölte az MLBKT. Az index 50 pont alatti értéke gazdasági visszaesést jelez előre, és az augusztusi érték elmarad az idei hónapok 51,4 pont átlagától is. A felmérésben vizsgált részindexek egy kivétellel csökkentek júliushoz képest, a foglalkoztatottság hat hónapja tartó növekedése abbamaradt.

A termelési mennyiség indexe csökkent júliusi értékéhez képest, de így is egymást követő negyedik hónapja jelzi a termelt mennyiség emelkedését. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 15 évben tízszer volt nagyobb az index értéke augusztusban. Az új rendelések indexe tovább csökkent, és a mostani a negyedik legalacsonyabb augusztusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így már negyedszer csökkent az idei évben, és hatodszorra az elmúlt tizenegy hónapban. Erre utoljára 2009 közepén volt példa.

A vásárolt készletek csökkenni kezdtek a 2012. június és július között tapasztalt növekedést követően, negyedszer az idei évben. Az idei augusztusi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján bőven átlag alatti, és a harmadik legalacsonyabb. 2010-ben hét hónapban jelzett csökkenést az index, 2011-ben az arány hat-hat lett. Idén egyelőre négy-négy hónapban mutatott csökkenést és növekedést a mutató.

Hathónapos növekedési trend szakadt meg a feldolgozóipari foglalkoztatottságban; az index csökkenést jelzett a felülvizsgált júliusi adatok szerint és augusztusban is. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei a hetedik legmagasabb 1995 óta, és némileg az 1995 óta mért hosszú távú átlag felett van.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Deloitte: A Z generáció a biztosítási piacon is mást akar

A Z generáció új kihívások elé állítja az európai biztosítási piacot. Ők a digitális technológiák fejlődése, a gazdasági bizonytalanságok és a környezeti válságok hatására másfajta hozzáállással viszonyulnak a pénzügyi és biztosítási termékekhez. Amellett, hogy elsősorban a személyre szabott és kisebb biztosítási termékeket keresik, a családi és baráti kapcsolatokon alapuló bizalom is meghatározó szerepet kap döntéseikben – derül ki a Deloitte friss, kilenc európai országra kiterjedő kutatásából. A magyar fiatalok, külhoni társaikhoz hasonlóan a megszokott biztosítási termékek helyett inkább digitális megoldásokat és környezettudatos szolgáltatókat keresnek, miközben elvárják a rugalmas és átlátható szolgáltatásokat és termékeket. A biztosítók számára óriási a feladat, hogy alkalmazkodjanak a változó igényekhez és hosszú távú kapcsolatokat építsenek a jövő generációjával.

2024. november 20.

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.