Felpöröghet a hitelezés a régiónkban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A várakozások szerint kedvező marad a gazdasági környezet a bankok számára a közép- és kelet-európai régióban, a térség országainak többsége 2017-ben a legnagyobb gazdasági növekedési rátát érte el 2010 óta – derül ki az UniCredit Bankcsoportnak a Euromoney gazdasági szaklap bécsi, Közép- és Kelet-Európa gazdaságaival foglalkozó konferenciáján bemutatott tanulmányából.


A tanulmány szerint az országok többségében a jövőben is várhatóan 3 százalékkal vagy afölött növekszik majd a GDP, bár 2018-ban és 2019-ben némi lassulás várható. A hitelezés növekedésének gyorsulását várják az UniCredit szakértői különösen Magyarországon, Szlovéniában és Szerbiában, ugyanakkor enyhe lassulásra számítanak Csehországban és Szlovákiában, Romániában és Törökországban, míg a többi országban a jelenlegihez közeli növekedési ütem várható.

A nem teljesítő hitelek (NPL) csökkenő aránya volt a közép- és kelet-európai régió legszembeötlőbb jellemzője az elmúlt három évben, és a csökkenés várhatóan tovább folytatódik. A javulás hátterében jórészt a nem teljesítő hitelek eladása, az eredményesebb behajtás és a gazdasági fellendülés áll, különösen Romániában, Magyarországon, Szerbiában és Szlovéniában. 

[htmlbox art_tukor]

 

A jövedelmezőséget nézve az adózás előtti eredmény és az eszközállomány összehasonlításával mért jövedelmezőség valószínűleg a jelenlegi szinten marad a térségben, ami jóval magasabb, mint a nyugat-európai bankok adatai alapján összegzett mutató (1,3 százalék szemben a 0,4 százalékkal). A viszonylag alacsony kamatok mellett továbbra is központi jelentősége lesz a költségek mérséklésének és az eszközminőség előtérbe helyezésének a régió pénzintézeteinél.

A bankszektor számára további lehetőségek rejlenek az uniós projektek finanszírozásában, a következő években is jelentős nagyságrendű (évente átlagosan a GDP 1,5-3 százalékának megfelelő) uniós források áramlanak majd be a közép és kelet-európai országokba a gazdaság egyik motorjaként.

Emellett a közép- és kelet-európai országok ideális környezetet jelentenek a digitális bankolás elterjesztésére, egyúttal a többcsatornás ügyfélkiszolgálás és az interakciós pontok adta lehetőségek kiaknázása növeli a hatékonyságot, miközben csökkenti a költségeket – derül ki a tanulmányból.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Használtautó.hu: áprilisban kilőtt az újautó-piac

A Datahouse által közétett, legfrissebb adatok szerint idén áprilisban 10 402 új személyautót helyeztek forgalomba. Ez a tavaly áprilisi számokhoz képest jelentős, 21,4 százalékos növekedés – számolta ki pénteken közzétett elemzésében a Használtautó.hu. Az első 4 hónapban pedig 10,4 százalékos növekedéssel 42 075-tel több új személyautó közlekedik az utakon tették hozzá.