Fontos változások a pénzügyi és nem pénzügyi jelentések kapcsán IFRS-készítők számára Magyarországon


A PwC legfrissebb kiadványában tájékoztatást nyújtanak az IFRS-ekben és egyéb jelentéstételi kötelezettségekben történt változásokról, mely idén első ízben a magyar vállalatokra szabva is elérhető. Összefoglalójuk nem csupán a közelgő változások értelmezéséhez, de a pénzügyi kimutatások és a nem pénzügyi jelentéstételek elkészítéséhez is segítséget nyújt.

Kulcsfontosságú változások:

  • Az IFRS keretrendszer 2023. évi legfontosabb változása az új IFRS 17 számviteli standard bevezetése, amely forradalmasítja a biztosítási szerződés definíciójának megfelelő szerződések számviteli megközelítését.
  • 2021 decemberében az OECD közzétette az úgynevezett Pillar II szabályozást: a hatálya alá tartozó nagy multinacionális vállalatok kötelesek kiszámítani tényleges adókulcsukat, és az így kapott tényleges adókulcs, valamint a minimális 15%-os kulcs különbözetével megegyező pótlólagos minimumadót kell megfizetniük.
  • Az IFRS számviteli standardok módosításai — például az IAS 1, amely tisztázza a számviteli politikák közzétételi követelményét — és egyéb változások, amelyek 2023-ban, illetve 2024-ben lépnek hatályba.
  • Mindezeken túl a kiadványban szó esik olyan, napjaink gazdasági környezetét jelentősen befolyásoló témák jelentésbeli hatásáról is, mint a kamatlábak jelentős emelkedése és a magas infláció, valamint egyes társaságok társaságiadó-információkról szóló közzétételében bekövetkező változásokról.

A fent említett változások mellett egyre inkább előtérbe kerül a nem pénzügyi jelentéstétel. A vállalati fenntarthatóság és a klímaváltozás kockázataival kapcsolatos információk jelentésére vonatkozó új kötelezettségek jelentősen kihatnak a vállalatok nem pénzügyi, valamint pénzügyi beszámolóira. Ebben a gyorsan változó gazdasági és szabályozási környezetben a jelentéstevő gazdálkodó egységeknek szükséges nyomon követniük az IFRS-ekkel kapcsolatos kérdések változásait, és naprakésznek kell lenniük a módosításokkal, az új követelményekkel és a nem pénzügyi beszámolásra vonatkozó iránymutatásokkal kapcsolatban is.

További információ a PwC kiadványában. 

Forrás: PwC


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Bővült a forgalma és javult az eredménye a Vajda-Papírnak 2023-ban

ekord nagyságú profitot ért el, mind abszolút értékben, mind az árbevételhez viszonyítva Magyarország vezető higiéniai papírgyártója, a Vajda-Papír 2023-ban, így a várakozásoknak megfelelően kiemelkedő eredménnyel, forgalombővüléssel és jelentős eredményjavulással zárta a tavalyi évet. Vajda Attila, a cégcsoport alapító-ügyvezetője a szerint a kedvező eredmények mögött az energia árak mérséklődése, a termelékenységük javulása, valamint a cég energiaszükségletét csökkentő beruházások, az innovációk és az ennek köszönhetően a növekvő hatékonyság áll. Vajda Attila 2024-ben is forgalomnövekedésre és a jövedelmezőség további javulására számít, de a cégcsoportnak újabb kihívásokkal kell szembenéznie, ugyanis a 2023. második felétől a cellulóz árak lassú növekedésnek indultak, ami 2024 első negyedévében is folytatódott. 2024 első negyedéves eredményei hasonlóan alakultak, mint 2023 negyedik negyedévében, folytatva a pozitív trendet. A vállalatvezető beszámolt arról is, hogy a korábban lelassított beruházások felpöröghetnek, 2024-ben a cég külpiaci pozícióinak erősítését és újabb kapacitásnövelő beruházást terveznek, tovább javítva a cégcsoport közép- és hosszútávú kilátásait.

2024. május 8.

Márciusban 10,4 százalékkal csökkent az ipari termelés

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – közölte szerdán első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. május 7.

OC: Emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon

Némi lassulás és kismértékű csökkenés után újfent emelkedő árspirál jellemezi a fővárosi ingatlanpiacot, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt, ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője az első negyedéves adatokat.