GKI: az építőipar húzza a gazdaságot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A mezőgazdaság kivételével feltehetőleg minden ágazat bővülni fog és gyorsul az infláció is – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb havi prognózisában.


2017 első két hónapjában az építőipar kiugróan gyorsan, több mint 15 százalékkal bővült. A vártnál gyorsabban, 7,5 százalékkal nőtt az ipar az első negyedévben, a kiskereskedelmi forgalom 3 százalékos növekedése viszont alulmúlta a 6 százalékos előrejelzést.

A GKI továbbra is 3,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2017-re, mindenekelőtt az uniós támogatások újraindulásának köszönhetően. A zrt. prognózisa szerint a beruházások a tavalyi 20 százalékos visszaesés után 8 százalékkal bővülnek, a fogyasztás növekedési üteme 4,2 százalékról 5 százalékra emelkedik – írták.

A gazdaságkutató szerint az infláció várhatóan 1 százalékponttal meghaladja a kormány által prognosztizált 1,6 százalékot, ami az év végén visszamenőleges nyugdíjemelést tesz szükségessé.

A GKI nem számít arra, hogy teljesülnének a „nyugdíjprémium” kritériumai, azaz a 3,5 százalék feletti gazdasági növekedés (GDP – bruttó hazai termék) és a 2,4 százalékos GDP-arányos államháztartási egyenleg. Azonban „némi többletkifizetés valószínű” egyebek mellett amiatt, mert az év vége felé közel lesznek az országgyűlési választások.

A gazdaságkutató a kormány által tervezett 2,4 százaléknál valamivel magasabb, 2,5-3 százalék közötti államháztartási deficitre számít, mivel egy választás előtti évben különösen erőteljes a nyomás a kiadások növelésére.

A prognózis szerint a hosszabb távú fejlődés fő tényezőiben – az intézmények működésében, a piaci megoldások háttérbe szorításában, a szerkezeti reformok elkezdésében – nem várható érdemi javulás.

A jelentés szerint a külkereskedelemben az import 1,2 százalékponttal gyorsabban bővült az exportnál, a cserearányok 1,2 százalékkal romlottak, és kissé csökkent – de továbbra is magas – az aktívum. A vállalati és lakossági hitelállomány az első két hónapban a 2016 végi szinthez képest kissé nőtt, de még így is kisebb volt az egy évvel korábbinál – írták.

Az elemzésben ismertették, a munkanélküliségi ráta 2017 első negyedévében 4,5 százalék volt, 1,5 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál, viszont minimálisan, de magasabb a 2016 utolsó negyedévinél. A valódi munkanélküliség továbbra is 7 százalék körüli – olvasható a GKI jelentésében.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Csalók élnek vissza az MNB nevével, legyen résen!

Bűnözők tesznek közzé valótlan hirdetéseket az MNB és egy tőzsdei kibocsátó állítólagos befektetési programjáról, amelynél az ügyfelek számlapénzére a jegybank garanciát vállalna – figyelmeztet az MNB.