GKI: az építőipar húzza a gazdaságot
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A mezőgazdaság kivételével feltehetőleg minden ágazat bővülni fog és gyorsul az infláció is – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb havi prognózisában.
2017 első két hónapjában az építőipar kiugróan gyorsan, több mint 15 százalékkal bővült. A vártnál gyorsabban, 7,5 százalékkal nőtt az ipar az első negyedévben, a kiskereskedelmi forgalom 3 százalékos növekedése viszont alulmúlta a 6 százalékos előrejelzést.
A GKI továbbra is 3,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2017-re, mindenekelőtt az uniós támogatások újraindulásának köszönhetően. A zrt. prognózisa szerint a beruházások a tavalyi 20 százalékos visszaesés után 8 százalékkal bővülnek, a fogyasztás növekedési üteme 4,2 százalékról 5 százalékra emelkedik – írták.
A gazdaságkutató szerint az infláció várhatóan 1 százalékponttal meghaladja a kormány által prognosztizált 1,6 százalékot, ami az év végén visszamenőleges nyugdíjemelést tesz szükségessé.
A GKI nem számít arra, hogy teljesülnének a „nyugdíjprémium” kritériumai, azaz a 3,5 százalék feletti gazdasági növekedés (GDP – bruttó hazai termék) és a 2,4 százalékos GDP-arányos államháztartási egyenleg. Azonban „némi többletkifizetés valószínű” egyebek mellett amiatt, mert az év vége felé közel lesznek az országgyűlési választások.
A gazdaságkutató a kormány által tervezett 2,4 százaléknál valamivel magasabb, 2,5-3 százalék közötti államháztartási deficitre számít, mivel egy választás előtti évben különösen erőteljes a nyomás a kiadások növelésére.
A prognózis szerint a hosszabb távú fejlődés fő tényezőiben – az intézmények működésében, a piaci megoldások háttérbe szorításában, a szerkezeti reformok elkezdésében – nem várható érdemi javulás.
A jelentés szerint a külkereskedelemben az import 1,2 százalékponttal gyorsabban bővült az exportnál, a cserearányok 1,2 százalékkal romlottak, és kissé csökkent – de továbbra is magas – az aktívum. A vállalati és lakossági hitelállomány az első két hónapban a 2016 végi szinthez képest kissé nőtt, de még így is kisebb volt az egy évvel korábbinál – írták.
Az elemzésben ismertették, a munkanélküliségi ráta 2017 első negyedévében 4,5 százalék volt, 1,5 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál, viszont minimálisan, de magasabb a 2016 utolsó negyedévinél. A valódi munkanélküliség továbbra is 7 százalék körüli – olvasható a GKI jelentésében.
(MTI)