Hitelcsapdába került számos amerikai cég


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Rekordmagasra, 6,3 ezer milliárd dollárra emelkedett a pénzügyi ágazaton kívüli amerikai cégek adóssága – idézte az S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítőt a CNN hírtévé.A kamatok emelkedése rossz hír az eladósodott cégeknek.


A hitelminősítő értékelése szerint az amerikai cégek az elmúlt években az olcsó hiteleket elsősorban vállalategyesülésekre és -felvásárlásokra, illetve saját részvényeik visszavásárlására költötték. 

Az olcsó hitelek korszakának azonban vége, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed fokozatosan növeli az alapkamatot. Ez komoly kihívást jelent az eladósodott vállalatoknak, amelyek alacsony kamat mellett felvett hiteleiket most már csak egyre magasabb kamatú hitelekkel tudják újrafinanszírozni. 

A hitelminősítő arra figyelmeztetett, hogy ha felpörögne az infláció az Egyesült Államokban, akkor a Fed felgyorsítja a kamatemelést, tovább nehezítve a cégek helyzetét.

[htmlbox art_tukor]

Az S&P jelentése rámutatott arra, hogy a hitelminősítőnél adósi besorolással rendelkező csaknem 1900 amerikai – pénzügyi ágazaton kívüli – cég készpénztartaléka mintegy 9 százalékkal haladta meg a 2016 év végit és 2,1 ezer milliárd dollárt tett ki a múlt év végén. A kedvező képet azonban jócskán elhomályosítja, hogy ennek az összegnek mintegy harmada, 800 milliárd dollár csupán hét nagy cégnél (Apple, Microsoft, Alphabet, Cisco, Oracle, AT&T, Amgen) halmozódott fel.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.