Infografika: szolid év után a Balaton


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Együttesen 54 milliárd forintnyi bruttó bevételt kasszíroztak 2015-ben a Balatonkereskedelmi szálláshelyei, ami szűk 4 százalékos növekedésnek felel meg. Külföldiek valamivel többen jöttek, mint korábban, de rövidebb ideig maradtak. Az InfoTandem infografikája.
 


Évről évre egy kicsit többen jönnek, s együttesen egy kicsit többet maradnak – ez a trend jellemzi a Balaton idegenforgalmát a most zajló évtizedben, s ez történt 2015-ben is. Az 1 millió 544 ezer tavalyi vendég 4,3 százalékkal, az általuk a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött 4,99 millió vendégéjszaka pedig 0,8 százalékkal múlta felül a korábbi esztendeit – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss összesítéseiből. Ezzel a Balaton idegenforgalmi régió az együttes magyarországi vendégszámból 15 százalékot mondhatott magáénak, az éjszakákat tekintve pedig egyötödös volt a részesedése.

A külföldi vendégek hosszú ideje jóval kevesebben vannak, mint a hazaiak, létszámuk 350–360 ezer körül látszik stabilizálódni, ami 2015-ben 23 százalékos részaránynak felelt meg (mivel átlagosan némiképp tovább maradnak, a vendégéjszakákból már 35 százalékkal részesednek, ám az összes itt töltött idejük tavaly csökkent 2014-hez képest). Másfél évtizeddel ezelőtt még kereken 50-50 százalékos volt a megoszlás, ám lényegesen alacsonyabb összlétszám mellett: 2002-ben külföldiek és magyarok egyaránt mintegy 540 ezren látogattak a Balatonhoz. Érdekes módon, a vendégéjszakák együttes száma akkor szinte hajszálra megegyezett a tavalyival, azzal a lényeges eltéréssel, hogy a külföldiek kétharmadnyit jegyeztek belőlük.

Ami a tó nemzetközi vonzerejét illeti, az továbbra is leginkább a szomszédos országokban hat. A hagyományosan élenjáró németek után az osztrákok, a csehek, a lengyelek és a szlovákok következnek; tavaly ebből az öt országból érkezett a teljes külföldi vendégszám 63 százaléka. A vendégéjszakákat nézve már az oroszok futottak be a harmadik helyen (még úgy is, hogy itt töltött összidejük harmadával zuhant), s a hollandok is befértek az ötös élbolyba, maguk mögé utasítva a lengyeleket és a szlovákokat is. Az Európai Unió országaiból együttesen 303 ezren töltöttek itt több-kevesebb időt, de például 12,5 ezer kínai látogatót is regisztráltak.

A balatoni településeken az év közepén 529 kereskedelmi szálláshelyműködött, amelyek 120 ezer férőhelyet kínáltak. Utóbbinak bő felét a kempingek adták (amelyek közül Zamárdi kempingjei önmagukban 41 ezer férőhelyet tudnak felmutatni), ám a vendégéjszakákból így is csak 15 százalékot tudtak kihasítani. A régió vendégforgalmának döntő része a 32,6 ezer férőhellyel rendelkező 185 szállodát gazdagította: a vendégéjszakák kétharmadát ezekben töltötték el. A hotelek kapacitáskihasználtsága az év egészében – a szobaszámot tekintve – 50 százalékos volt; augusztusban ez az érték felkúszott 73 százalékra.A régió kereskedelmi szálláshelyei 2015-ben 53,9 milliárd forintnyi bruttó forgalmat könyvelhettek el, 3,8 százalékkal többet az előző évinél. Ebből 31,7 milliárd volt a szállásdíj-bevétel, amelynek egyharmada származott külföldiektől.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.