Ingyen hitel a vállalkozásoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésére kínál hitelkonstrukciót a Magyar Fejlesztési Bank. 


Az Magyar Fejlesztési Bank (a továbbiakban: MFB) 44 milliárd forint keretösszegű hitelt kínál mikro-, kis- és középvállalkozások (a továbbiakban: KKV) részére, amely hitelprogram a KKV-k versenyképességének növelése céljából került meghirdetésre és 0%- os hitelkamattal rendelkezik. Aki korszerűsíteni, fejleszteni, bővíteni szeretné vállalkozását, illetve termék-, és szolgáltatási palettáját, az bátran vághat bele az MFB- s hiteligénylésbe, hiszen a kölcsönfelvevők köre elég tágan meghatározott. Lényeges, hogy a hitelprogram legfőbb célja teljesüljön, vagyis, hogy olyan beruházásokat támogasson, amelyek pénzügyi szempontból életképesek, jövedelemtermelők, ugyanakkor a pénzpiacokon egyáltalán, vagy nem kellő mennyiségben jutnak finanszírozási forráshoz.

További pozitívumok

A hitel pozitív tulajdonságai közé tartozik a 0%- os kamaton kívül az is, hogy akár 600 millió forintig is igényelhető és 150 millió forintig egyszerűsített eljárás alkalmazható, valamint a kereskedelmi banki gyakorlathoz képest enyhébb fedezeti elvárások vannak. És ha ez még nem volna elég kecsegtető, akkor érdemes tudni azt is, hogy a hitelprogramban kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj sem kerül felszámításra.

További fontos információ, hogy a hitel futamideje új ingatlan beruházás, felújítás, bővítés, korszerűsítés esetén maximum 15 év lehet, immateriális javak, vagy használt eszköz beszerzése esetén pedig legfeljebb 5 év. Emellett az elvárt saját forrás mértéke mindössze 10%, amely alól csak a használt gépjármű beszerzése kivétel, ahol 20% saját erő szükséges.

Kölcsönfelvevők köre

A Hitelprogram keretében támogatásra jogosultak a devizabelföldinek minősülő, Magyarország területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel rendelkező, gazdaságilag potenciálisan életképes, azonban finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó mikro-, kis- és középvállalkozások. Támogatásra gazdasági társaság, egyéni vállalkozó, valamint szövetkezet is jogosult. Különlegessége a hitelprogramnak, hogy akár arra is van lehetősége, hogy olyan, az illetékes bíróság vagy hatóság által már bejegyzett, illetve nyilvántartásba vett vállalkozás is kölcsönben részesüljön, amely az adott gazdasági éven belül kezdte meg működését.  Tehát ebben az esetben lezárt üzleti év sem szükséges a kölcsön igényléséhez.

Kizáró feltételek

A széles kölcsönfelvevői kör mellett azonban számos kizárást is tartalmaznak a feltételek. Eszerint többek között nem részesülhet a 0 %- os MFB hitelből az a vállalkozás, amely potenciálisan nem életképes, vagy amely ellen jogerős végzéssel elrendelt csőd-, felszámolási-, vagy végelszámolási eljárás van folyamatban, továbbá ha nem rendelkezik a szükséges hatósági engedélyekkel. Természetesen az illegális tevékenység sem támogatható, és amennyiben kiderül, hogy a vállalkozó valótlan, hamis, vagy megtévesztő adatokat szolgáltatott a hitelintézetnek, az szintén kizárást von maga után. Ezen felül a többek között a pénzügyi, biztosítási, üzletvezetési, üzletviteli vagy egyéb vezetési tanácsadás, a kaszinók működtetése, vagy a dohánytermékek forgalmazása sem hitelezhető tevékenységek, de a lejárt hitel, illetve a támogatási rendszerből való kizárás sem megengedhető.

Ezen kívül a Bizottság 1407/2013/EU rendelete alapján nem részesíthetőek támogatásban bizonyos halászati, illetve mezőgazdasági ágazat vállalkozásai.

Továbbá áfa, vagy már lezárt beruházás megfinanszírozására és vissza nem térítendő támogatás előfinanszírozására sem igényelhető a kölcsön.

A hitelprogramban való részvételnek vannak a fentieken kívül is kizáró feltételei. 

Egyrészről nem fizethető támogatás olyan ügylet esetében, amelyben az igénylő mesterségesen teremtette meg a támogatási jogosultság megszerzéséhez szükséges körülményeket annak érdekében, hogy a támogatási rendszer céljaival ellentétes előnyhöz jusson, vagy a hitelprogramban elérhető maximális hitelösszegnél nagyobb összegű kölcsön finanszírozását érje el. Ide tartozik még a kizárólag pénzügyi tranzakciót megvalósító továbbértékesítési célú eszközvásárlás is (ideértve az ingatlan vásárlását is), amely a hitelprogram keretében szintén nem finanszírozható, mivel az nem tekinthető hozzáadott értéket létrehozó életképes gazdasági tevékenységnek. Ilyen pénzügyi tranzakciónak minősül minden olyan eszközbeszerzés, amely kizárólag abból a célból valósul meg, hogy a beszerző az eszköz piaci értékének növekedése, azaz az eszköz beszerzési áránál magasabb áron való értékesíthetősége céljából vásárolja meg. 

Nem mindenhol finanszírozzák meg a projektet

A projektek megvalósulási helye az igénylő vállalkozás Magyarországon, de kizárólag a közép-magyarországi régión kívül bejegyzett székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. Ez felvetheti azt a kérdést, hogy amennyiben egy vállalkozásnak a közép-magyarországi régión belül van székhelye/telephelye, akkor az kizáró tényező- e a hitelprogramból. Ezért fontos tudni, hogy minden esetben a projekt megvalósításának helyszíne számít és nem a támogatást igénylő szervezet székhelye, ezért a Közép-magyarországi régióban székhellyel rendelkező szervezet projektje is támogatható, ehhez azonban fontos, hogy a projekt maga a közép-magyarországi régión kívül valósuljon meg. 

Milyen költségekkel lehet még számolni?

A fentiekben már volt szó a 0%- os kamat és kezelési költségről, amelyek a hitelprogram talán legpozitívabb jellemzői. Ezen túl azonban van néhány költségvonzata a finanszírozásnak, amellyel számolni kell.

Abban az esetben, amennyiben a hitel visszafizetésével késedelembe esik az igénylő vállalkozás, meg kell fizetnie a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:48 §-ában meghatározott mértékű késedelmi kamatot. Eszerint pedig pénztartozás esetén a kötelezett a késedelembe esés időpontjától kezdődően a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatot köteles fizetni, akkor is, ha a pénztartozás egyébként kamatmentes volt.

Ezen felül amennyiben a vállalkozás kezdeményezi valamilyen oknál fogva a hitelszerződés módosítását, abban az esetben a fennálló kölcsönösszeg 1,5 %-át, de minimum 50.000 Ft- ot is meg kell fizetnie. Egyéb költségek címén a hitelkérelem bírálatával, a kölcsönszerződés megkötésével és az MFB Zrt. általi kezdeményezett módosításával, valamint a kölcsön folyósításával összefüggésben nem számítható fel díj, kivéve azt, amely harmadik felet illeti meg. Utóbbi körbe tartozhat például az értékbecslői-, vagy közjegyzői díj. Fontos részletszabály azonban az is, hogy a kölcsön a vállalkozás által bármikor előtörleszthető anélkül, hogy az a kölcsön kondícióinak romlását, vagy terheinek, költségeinek növekedését eredményezné. 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

250 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvételi plafon

250 ezer forint lesz az ingyenes készpénzfelvételi plafon, ha az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága és plenáris ülése is támogatja a Fogyasztóvédelmi Albizottságban egyhangúan megszavazott javaslatot- írja a közösségi média oldalán Tordai Bence független országgyűlési képviselő.

2024. október 30.

Zsugorodik a magyar gazdaság

2024 harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent a 2023. harmadik negyedévihez képest. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.

2024. október 29.

Jönnek a digitális ikrek, de mik is azok?

A digitális ikrek egy olyan fejlett technológia olyan, amely lehetővé teszi a fizikai objektumok, rendszerek vagy folyamatok virtuális másának létrehozását és szimulációját. Ezek a digitális másolatok valós időben gyűjtik és elemzik az adatokat, elősegítve a hatékonyabb döntéshozatalt, a költségek csökkentését és az innovációt.