Javulhat a kkv-k likviditása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Rég nem látott szintre mérséklődött a vevői számlák jelenlegi és várt átlagos teljesítési ideje, miközben a szállítói számlák kifizetésének határideje is valamelyest csökkent. Ezzel a vevői és szállítói számlák teljesítése közötti finanszírozandó időtáv jelentősen lecsökkent, ami kedvezően hat a vállalkozások likviditására – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.


Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésén alapuló negyedéves K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi eredménye szerint a vevői számlák kifizetésének határideje jelentősen lecsökkent az elmúlt évekhez képest.

A vevők jelenleg átlagosan 28 napos fizetési határidővel szembesítik a vállalkozásokat, ami 4 nappal kevesebb az előző negyedévhez képest. Ilyen alacsony teljesítési határidőre legutóbb a válság előtti időszakban, 2007-ben volt példa részletezte az eredményeket Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.

 

Jelenleg minden harmadik vállalkozás 15-30 napos fizetési határidővel számol, miközben a vállalkozások 21 százalékának 8 napon belül, 19 százalékának pedig 15 napon belül fizetnek üzleti partnerei. A cégek 23 százalékának azonban továbbra is átlagon felüli, több mint 30 napos teljesítési határidővel kell számolnia. A vevői számlák teljesítésének jelenlegi gyakorlatával párhuzamosan a következő egy évre vonatkozó várakozások is nagymértékben javultak. Az egy év múlva várt fizetési határidő 33-ról 29-ra napra esett vissza, miközben a vállalkozások többsége egy év múlva is 30 nap alatti kifizetéssel számol – mondta Németh László.

Ezzel párhuzamosan a szállítói számlák teljesítésének átlagos határideje 22-ről 21 napra csökkent, amit a várakozások szerint a következő egy évben is tartani tudnak a cégek. „Ezzel a vevői és szállítói kifizetések közötti finanszírozási időtáv mindössze 7 napra csökkent a korábban tartósan jellemző 8-10 napról. Ez azért meghatározó, mert a fizetési határidők lerövidülése és a csökkenő finanszírozási időtáv így kevésbé terheli a cégek likviditását” – tette hozzá a szakember.

forrás: K&H kkv bizalmi index

A K&H kkv bizalmi index kutatás 500 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. 

A kutatásban a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és annak várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Ülésezett a Nemzeti ESG Tanács

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter vezetésével tartotta meg ülését a Nemzeti ESG Tanács – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).