Jöhetnek az egyforintos társaságok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Akár érdemi kezdőtőke nélkül is beindulhat jövőre egy korlátolt felelősségű társaság, miután az egyszerűbb cégalapítás biztosítása érdekében több lépcsőben csökkentette a jogszabály a kft. alapításához szükséges tőkét.

A korábban elvárt hárommillió forint először ötszázezer forintra csökkent, jövőre pedig még ennyit sem kell összeszednie a leendő társaságok tulajdonosainak. A jogszabály értelmében ugyanis tetszőlegesen meghatározhatják az alapítók azt a tőkét, amellyel a cég elindul, vagyis ez lehet akár egy forint is.

A kikötés csak annyi, hogy addig nem lehet pénzt kivenni a vállalkozásból, amíg legalább félmillió forintra nem bővítették ki a tulajdonosok a tőke összegét. (Hozzá kell tenni azt is, hogy már a hárommillió forintos tőkekövetelmény idején sem kellett feltétlenül tartósan rendelkezésre állnia ekkora összegnek, vagyis a pénz hiánya érdemben eddig sem akadályozhatta meg a cégalapítást. Az életbe lépő változás érdemben annyit jelent, hogy már formálisan sem kell produkálni egy jelentősebb összeget.)

Az alapításkor fel kell tüntetni a cég elnevezésében, hogy egyforintos társaságról van szó – a törvény ezt a könnyített kft., vagyis kkft. elnevezéssel oldja majd meg. A cégnek addig kell viselnie a könnyített előnevet, ameddig a tőke ki nincs bővítve ötszázezer forintra, ez azonban nem kötelező, vagyis időbeli határa nincs a kkft.-k működésének.

Természetesen a dolog nem visszafordítható, vagyis egyetlen működő cég sem mehet át könnyítettbe úgy, hogy a tagok kiveszik a tőkét belőle.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.