Kametemeléshez vezethet az adócsökkentés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Emelkedő amerikai kamatlábhoz, erősödő dollárhoz vezethet Trump adópopulizmusa. 


Kamatemelést helyezett kilátásba Janet Yellen, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke kongresszusi meghallgatásán kedden, emellett óvatosságra intett Donald Trump elnök tervezett költségvetési kiadásait illetően. Az amerikai kamat az egész világgazdaság, így Magyarország szempontjából is meghatározó jelentőségű. A magasabb kamatszint és az erősődő dollár – utóbbi vonzóbbá teheti az amerikai eszközöket az olyan feltörekvő országok eszközeivel szemben, mint Magyarország – megdrágíthatja például a hazai államadósság finanszírozását.

Az Egyesült Államokban a Fed (szövetségi tartalékrendszer) elnöke évente kétszer számol be a kongresszusban tevékenységéről és várható politikájáról. Az idei első meghallgatáson Janet Yellen szokatlanul gyakran használta a „bizonytalanság” kifejezést és gyakran szólt a várható költségvetési kiadásokra vonatkozóan a „potenciális következményekről” is.

Beszédében kifejtette: reméli, hogy a költségvetési politika tervezett változásai összeegyeztethetők lesznek a költségvetési kiadásokkal. Donald Trump elnök ugyanis jelentős mértékű adócsökkentéseket helyezett kilátásba a vállalkozások számára és infrastrukturális fejlesztések beindítását ígérte költségvetési forrásokból.

Yellen elmondta azt is, hogy a Fed kamatdöntő bizottsága március közepén tartandó ülésén megvizsgálja majd a munkaerőpiaci helyzetet és az infláció alakulását, és várhatóan dönt a kamatláb-emelésről. „Oktalanság lenne túl sokáig várni a monetáris politika szigorításával” – fogalmazott.

Janet Yellen, akit Donald Trump korábban gyakran bírált, véleményt formált az új kormányzat gazdasági terveiről is. „Még ha nem is áll szándékomban véleményt mondani egy-egy adóval, vagy költségvetési kiadással kapcsolatos döntésről, szeretném aláhúzni a hosszú távú gazdasági növekedés üteme és az amerikaiak életszínvonala javításának fontosságát a termelékenység növelését célzó politika révén” – fogalmazott. Fontosnak tartotta megjegyezni azt is, hogy szerinte „a költségvetési politika lehetséges változásai bizonytalansági forrást” jelentenek az amerikai gazdaság kilátásait illetően.

A Fed elnöke, akinek még a Barack Obama korábbi elnöktől kapott megbízatása egy éven belül lejár, visszautalt az Obama-adminisztráció gazdaságpolitikájára, s elmondta, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta csaknem 16 millió munkahelyet teremtettek, ugyanakkor elégedetlenségének adott hangot a kisebbségek munkanélkülisége miatt. A fekete és spanyolajkú amerikaiak munkanélküliségi aránya ugyanis jóval magasabb, mint a lakosság többi rétegében munkát keresők aránya.    

Yellen szerint a részben a gazdaság motorjának tartott fogyasztói kiadások „magabiztosan növekednek”, és leszögezte azt is, hogy „a vállalkozások bizalma az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött”. Megállapította, hogy az 1,6 százalékos infláció változatlanul a 2 százalékos cél alatt maradt, s ezt a jegybank kifejezetten egészségesnek tartja.

(Adó Online, MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Új államtitkárság jön létre a KKV szektor fejlesztéséért

Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni – jelentette be szerdán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).