Kártalanították a Sberbank-betéteseket első körben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jogilag vitatott esetek kivételével, a Sberbank Magyarország Zrt. 65 158 betétesének 146,8 milliárd forint kártalanítást fizet ki – közölte az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA).

A Sberbank betétesek kártalanítása az utógondozási szakaszba lépett. Az OBA azon dolgozik, hogy akik eddig nem rendelkeztek a kártalanítási összegükről, vagy jogosultságukat külön eljárásban kell tisztázniuk, mielőbb hozzájuthassanak a nekik járó összeghez.

Március 18-ig azok rendelkezhettek a kártalanítási összegről, akik jogosultsága egyértelműen megállapítható volt a Sberbanktól kapott adatok alapján.

Eddig azokat a betéteket fizethették ki, amelyek összege nem haladja meg a 100 ezer eurót, ami a felszámolás elrendelésekor 38,047 millió forint volt.

sberbank

A március 18-ig megnyitott kártalanítási lehetőséggel nem minden betétes élt. Ezért az érintettek a kártalanítási összegük felett postai utalvány esetében 2022. március 28-ig, a Takarékbank fiókjaiban 2023. március 31-ig rendelkezhetnek. Ezen időpontok után a betétesek 2022. március 18-tól számítva 5 évig kérhetik kártalanítási összeg kifizetését az OBA-tól.

Amennyiben egy betétesnek 2022. március 2-án a Sberbankkal szemben meg nem fizetett, lejárt tartozása, például lejárt esedékességű törlesztőrészlete volt, vagy a betét egy része zárolva volt (például kártyatranzakció, hitelfedezet miatt), akkor ezeket az összegeket nem tartalmazta az OBA mostani kifizetése. Egyeseknél a teljes betétösszeget zárolta a Sberbank, ők jelenleg nem rendelkeznek kifizethető kártalanítási összeggel. Nekik a március 21-i héten küldik meg a kifizetési elszámolást – írták.

Az OBA által nem biztosított kategóriába tartozó betétrészre a végelszámolási eljárásban lehet hitelezői igénybejelentést tenni. Ez utóbbi kifizetésekkel a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. foglalkozik. Ennek módjáról a Sberbank honlapján, illetve a Sberbank fiókjaiban nyújtanak tájékoztatást.

Az MNB március 2-án közölte, hogy miután az európai szanálási hatóság végelszámolást indított a magyar Sberbank anyavállalatánál, az osztrák Sberbank Europe AG-nál, a jegybank is visszavonta a Sberbank Magyarország Zrt. engedélyét és elrendelte annak végelszámolását.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OC: Emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon

Némi lassulás és kismértékű csökkenés után újfent emelkedő árspirál jellemezi a fővárosi ingatlanpiacot, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt, ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője az első negyedéves adatokat.

2024. május 7.

GKID-Mastercard: elfogyni látszik a belföldi e-kereskedelem lendülete

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.