Kevés itthon az offshore tőke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A külföldi jegyzett tőke aránya a cégekben Csehországban, Szlovákiában és hazánkban a legmagasabb regionális összevetésben. Az adóparadicsomokból származó tőke aránya Magyarországon alacsonynak számít – derül ki a Bisnode üzleti információszolgáltató adataiból.


A külföldi jegyzett tőke aránya a cégekben a közép-európai régión belül Csehországban, és Szlovákiában (40 %) és Magyarországon (32 %) a legnagyobb. „A befektetők kényelemesnek tartják az Európa szívében lévő területet. A gazdasági fejlettséget, a relatíve politikai stabilitást és a külföldi befektetések ösztönzése miatt Csehországot, Magyarországot és Szlovákiát megfelelő célpontnak tartják a külföldi befektetők. Másrészt azonban az új külföldi befektetések aránya alacsony, így a külföldi tőke ilyen nagy arányának oka a nagyszámú multinacionális vállalt a térségben, akik a válság ellenére nem hagyták el az országokat.” állítja Michal Řičař, a Bisnode Csehország elemzője a tanulmány eredményeiről.

Az úgynevezett adóparadicsomokból származó tőke aránya az összes külföldi tőkéhez viszonyítva Csehországban (43 %) valamint Szlovákiában (40 %) a legnagyobb, és a legalacsonyabb Magyarországon, Lengyelországban és Szlovéniában (kb. 15 %). Az adóoptimalizálás, a vagyonvédelem, a tulajdonosok anonimitása és a kevésbé nehézkes bürokrácia kulcsszerepet játszik az elemzésben szereplő országokban.” mondja Michal Řičař a Bisnode-tól. Hozzáteszi, hogy főleg Hollandia és Ciprus szerepel az élvonalban a befektetett külföldi tőke mértékében.

A legzártabb gazdaság a külföldi tőke arányának tekintetében Szlovénia, ahol az összes vállalkozás 96 százaléka tisztán belföldi kézben van. A lista Magyarországgal folytatódik (91 %), amit Lengyelország (84 %), Szlovákia (81 %) és Csehország követi (77 %).

A legnagyobb mértékben jelen lévő külföldi tőketulajdonosok Közép-Európában Németország, amit Ausztria, Ukrajna és Olaszország követ. Az egyes országok más-más jellemzőkkel rendelkeznek a külföldi tulajdonosok tekintetében. Csehország esetében a legtöbb vállalakozás orosz, német és ukrán tulajdonban van. A magyar cégek főleg ukrán, német, román és osztrák tulajdonban vannak. Lengyelországban is a legnagyobb arányú külföldi tulajdonos országként Németország jelenik meg. A holland és brit tőke is erősen képviselteti magát itt. A szlovák cégek esetén a külföldi tulajdonosok legnagyobb része magyar, cseh és osztrák. A szlovén cégeket erős kötelék fűzi a korábbi Jugoszlávia országaihoz, Ausztriához és Olaszországhoz.

A legnagyobb mennyiségű külföldi tőke az egyes országokba Hollandiából, Németországból és Ausztriából érkezik. Az egyes országok más-más jellemzőkkel rendelkeznek a külföldi tulajdonosok tekintetében. Az öt elemzett országból háromban (Csehország, Lengyelország, Szlovákia) a legnagyobb mennyiségű tőke Hollandiából érkezik, ami nagy arányban köthető a holding struktúra kialakításához és az adóoptimalizáláshoz. A németek a második legnagyobb befektetők Lengyelországban, Szlovákiában és Szlovéniában. Magyarország esetén nagy a szerepe a kanadai, brit és osztrák tőkének is.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

Az ország egyik legjelentősebb telekommunikációs cége nyerte a budapesti kamara „A főváros felelős foglalkoztatója” különdíját

A képzett munkaerőért folytatott jelenlegi versengés különösen fontossá teszi, hogy a vállalatok megbecsüljék és sikertényezőként értékeljék munkavállalóikat. A piaci szereplőknek ezt a törekvését díjazza az OFA Nonprofit Kft. idén kilencedik alakalommal meghirdetett „Az év felelős foglalkoztatója” pályázatával – emelte ki Nagy Márton a gazdasági miniszter a díjátadón.

2024. október 14.

Lendületben a magyar M&A-piac

A geopolitikai bizonytalanságok ellenére is aktív maradt a hazai tranzakciós piac – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő friss jelentéséből. Az ügyletek száma ugyan csökkent, de becsült értéke nőtt 2023-ban az előző évhez képest Magyarországon. A legvonzóbb befektetési célpont tavaly a technológiai szektor volt, míg idén a feldolgozóipar kapott lendületet az első hat hónapban, majd júniusban megvalósult a magyar gazdaság történelmének eddigi legnagyobb tranzakciója is.