Látszólag kevesebb a kockázatos cég


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén 49,84 százalékosra csökkent a hazai kockázatos vállalatok aránya a tavalyi 51,36 százalékról – derül ki a Coface Hungary hitelbiztosító legfrissebb adataiból (a társaság 1-től 10-ig osztályozza a cégeket, a 10-es jelenti a legjobb besorolást). Jó hír, hogy a leginkább kockázatosnak minősített (1 és 5 közé besorolt) hazai cégek aránya csökkent.

Az adatokkal ugyanakkor óvatosan kell bánni, mert az idei számok az előző lezárt gazdasági év – most tehát a 2010-es – nyomán születtek, tehát a javulás a 2010-es év eredményeit mutatja – értékelte a számokat Bagyura András. A Coface Hungary kereskedelmi igazgatója úgy véli: azóta romlott a helyzet a gazdasági konjunktúra elmaradása és a forint gyengülése miatt. Nagy kockázatot jelent, hogy a cégek közel negyede a kockázatos és nem kockázatos besorolás határán, az ötös kategóriában van; ezek bármelyik irányba történő elmozdulása jelentősen befolyásolhatja a cégek minősítését – mondta a szakember.

Térségi összevetésben a magyar számok jobbak az átlagosnál: a közép-kelet-európai cégek közel 54 százalékát közepesen kockázatosnak vagy kockázatosnak minősítette a Coface; ezen cégek aránya 5 százalékponttal nütt éves szinten.

Nagyon kell figyelni a partnercégek tevékenységét – tanácsolja Bagyura. Minden el kell követni ugyanis, hogy ne érjen minket váratlanul, ha a partnercégnél likviditási problémák adódnak. A meglepetést korai információgyűjtéssel, cégminősítéssel, monitoring szolgáltatások igénybe vételével lehet elkerülni. Amikor partnerünk fizetésképtelenné válik, gyorsan és hatékonyan kell rá reagálni – az így fellépő hitelezők jóval nagyobb arányban jutnak a pénzükhöz, mint azok, akik kivárnak – tanácsolja a szakember.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 20.

Steiner Attila: a geotermikus energia hozzájárulhat hazánk versenyképességének javításához

Kiemelkedő adottságainak köszönhetően a geotermikus energia Magyarországon a zöldgazdaság egyik húzóágazatává válhat és hozzájárulhat az ország versenyképességének javításához, miközben jelentős mennyiségben válthat ki fosszilis energiahordozókat – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára pénteken a Budapest Geothermal Summit konferencián.

2024. szeptember 19.

A fogyasztóvédelmi intézményrendszer megerősítését tervezi a kormány

Több versenyképes hazai webshop és a digitalizációhoz igazodó fogyasztóvédelem szükséges a magyar vásárlók érdekében, a kormányon belül jelenleg zajlik a tervezés a fogyasztóvédelem intézményrendszerének megerősítéséről – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Gazdasági Versenyhivatal „Digitális Fogyasztóvédelem 2024” című konferenciáján csütörtökön Budapesten.

2024. szeptember 19.

Európai második az új e-autók számának bővülése Magyarországon

Az újonnan forgalomba helyezett tisztán elektromos személygépkocsik száma több mint másfélszeresére nőtt Magyarországon idén január-augusztusban a megelőző év azonos időszakához képest – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.