Márciusig még lehet szerződni az NHP hitelre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Monetáris Tanács döntése alapján az MNB kiterjesztette a Növekedési Hitelprogram szerződéskötési határidejét. 


A Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) 2013. június 1- jén indította el a három pillérből álló Növekedési Hitelprogramját (A továbbiakban: NHP), amelynek célja a kis- és középvállalkozások hitelezésében megfigyelt zavarok enyhítése, a pénzügyi stabilitás megerősítése, valamint az ország külső sérülékenységének csökkentése volt.

Az MNB statisztikái szerint az NHP eddigi három szakaszában együttvéve 36.103 vállalkozás jutott finanszírozáshoz 2459 milliárd forint összegben, ezzel a program jelentősen hozzájárult az elmúlt évek gazdasági növekedéséhez és foglalkoztatás bővüléséhez.

Az NHP- ről röviden

A Növekedési Hitelprogram harmadik szakasza keretében a jegybank 0 százalékos kamatozású, legfeljebb 10 éves futamidejű refinanszírozási hitelt nyújt a hitelintézeteknek, amit azok kölcsön vagy pénzügyi lízing formájában továbbhiteleznek a kis – és középvállalkozásoknak (a továbbiakban: Kkv), másrészt refinanszíroznak pénzügyi vállalkozásokat. Mindezt kizárólag a hitelprogram által korlátozott éves költség mellett tehetik meg, amely a program céljának elérését szolgálja. Ez azt jelenti, hogy a pénzintézetek legfeljebb 2,5%- os kamatot kérhetnek el a vállalkozásoktól, ami piaci viszonylatban igen kedvezőnek számít.

Tehát a Növekedési Hitelprogram célja nem más, mint hogy a Kkv-k könnyebben juthassanak hitelhez annak érdekében, hogy lehetővé váljon számukra olyan projektek megvalósítása is, melyek elindítását a magas finanszírozási költségek eddig akadályozták. 

A program harmadik szakasza két pillérből áll. A II. pillérben a forint refinanszírozási hitelhez egy piaci árazású euro/forint csereügylet (CIRS) kapcsolódik, amely lehetővé teszi a hitelintézetek számára, hogy devizában nyújtsanak finanszírozást – árfolyamkockázat nélkül – a természetes devizafedezettel rendelkező Kkv-k részére. Mindkét pillér 300 milliárd forintos keretösszeggel került meghirdetésre, azonban 2016. június 7-én az I. pillér keretösszege 400 milliárd forintra lett felemelve, majd a II. pillérből újraallokálásra kerülő 60 milliárd forintot az MNB szintén az I. pillérben bocsátotta a hitelintézetek rendelkezésére. 

Kik kaphatnak a hitelből?

A növekedési hitelt a program keretében kizárólag a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvényben előírt feltételeknek megfelelő, belföldi székhelyű Kkv-k igényelhetik. Fontos azonban tudni, hogy nem minősül Kkv-nak (az NHP vonatkozásában) az a vállalkozás, amelyben az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése tőke vagy szavazati joga alapján külön-külön vagy együttesen meghaladja a 25%-ot. A részvétel további feltétele, hogy a hitelszerződés megkötésekor akár külföldön lévő kapcsolódó és partnervállalkozásaival összevont (konszolidált) éves beszámolója, annak hiányában a vállalkozás nyilvántartása alapján is Kkv-nak minősüljön. További elvárás a programban részt vevő KKV-val szemben, hogy a benne a KKV szerződés megkötése után tulajdont szerzők a KKV szerződés megkötését követő 2 évben összesen legfeljebb 50 százalékos tulajdonosi részesedést birtokolhatnak. Akik pedig nem felelnek meg a fenti feltételeknek, azok tulajdoni hányada maximum 25% lehet a vállalkozásban.

Az NHP szigorú ebből a szempontból, tekintettel arra, hogy amennyiben nem teljesülnek a feltételek, abban az esetben a teljes refinanszírozott kölcsönt vissza kell fizetni.

Mire költhető el a hitel összege?

Mindkét pillérben kizárólag új beruházási hitelek folyósítására van lehetőség, forgóeszköz-finanszírozási kölcsön pedig a programban nem nyújtható. 

Arra vonatkozóan, hogy mi számít beruházási kölcsönnek az NHP tekintetében, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Szmt.) ad választ. Ennek megfelelően a törvény 25. §-a szerint meghatározott immateriális javak és az Szmt. 26. §-a szerint meghatározott tárgyi eszközök beszerzésére, a már meglévő vagy bérelt, illetve lízingelt (amennyiben a beruházás aktiválásra kerül) eszközök átalakítására, korszerűsítésére és kapacitásuk bővítésére nyújtható hitel.

 

Fontos tudni azonban, hogy a számlákkal nem igazolható beruházási tevékenység nem finanszírozható a program keretein belül.

Beruházási kölcsön folyósítható az Szmt. 27. §-a szerint meghatározott tartós részesedés céljából is, azonban kizárólag a 2016. május 1. előtt alapított vállalkozásban történő részesedés szerzése lehet a program része, a nyilvánosan működő részvénytársaságokban való részesedésszerzés esetén annak legalább 10 százalékot elérő tulajdoni hányadot kell eredményeznie.

Ingatlan beruházások körében a lakóingatlan és az üdülő alap esetben nem finanszírozható, azonban vannak kivételek, amikor mégis részt vehet a hitelprogramban. Ilyen például, ha a törvénynek megfelelő szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatnak.

A program keretében lényeges szempont, hogy csak olyan eszköz vásárolható, amely a vállalkozás üzleti tevékenységét szolgálja. A beruházással érintett eszköznek (ideértve az ingatlant is) tehát a Kkv üzleti célját kell szolgálnia, így az bérbe nem adható. A bérbeadás tilalma mégis feloldható bizonyos esetekben, például akkor, ha a vállalkozás fő tevékenysége már 2014. február 28. óta a kölcsönzés.

Ehhez hasonlóan személygépkocsi beszerzése is csak abban az esetben finanszírozható, ha a Kkv főtevékenysége 2014. február 28-tól folyamatosan személyszállítás.

A vállalkozásoknak a fenti célokra a program keretében nyújtható hitel alsó határa az I. pillérben 3 millió forint, a II. pillérben 10 ezer euro. Az igénybevétel felső határa az I. pillérben 1 milliárd forint, a II. pillérben 30 millió euro.

Jövőre is lehet szerződést kötni

Az NHP hitel második szakasza 2015. év végén zárult, míg a tervek szerint a harmadik szakasz, 2016. december végéig tartott volna, vagyis a vállalkozások csak ez év végéig használhatták volna ki a 2,5%- os kamatozású hitelt. Azonban a Monetáris Tanács nagyon pozitív döntést hozott, amely alapján az MNB a szerződéskötési határidőt kitolta és ezáltal 2017. március 31-re módosította, változatlanul hagyva a 2018. június 29-ig terjedő lehívási időszakot. Erre azért volt szükség, mert egyes hitelcélok esetében adminisztratív tényezők nehezítik a szerződéskötés év végéig történő lebonyolítását.

A határidő kiterjesztése azt jelenti tehát, hogy a vállalkozásoknak hosszabb ideig lesz lehetőségük igénybe venni az igen olcsó forrást, ami még tovább erősítheti a szerepüket. Azonban a szerződéskötés határidejének módosításával további előnyök is járnak, ugyanis a Monetáris Tanács döntése alapján a hitelintézetek a devizapillérben még rendelkezésükre álló hitelkeretet választásuk szerint forintban történő hitelezésre is felhasználhatják a forintpillér feltételei szerint. Vagyis egyéni döntésükre van bízva, hogy a meglévő hitelkereteiket, devizában, vagy forintban kívánják tovább hitelezni függetlenül attól, hogy a forrás a devizapillérben van elhelyezve.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

MBH Bank: Az év második felében pöröghet fel a növekedés

A magyar gazdaság kilátásai stabilak, így a fogyasztás, az ipari termelés, a kereskedelem és a vendéglátás második félévtől várható fellendülésének köszönhetően, az év átlagábaneléri a 2,7 százalékot a GDP növekedése, míg jövőre 3,7 százalékos bővülésre lehet számítani – vetítették előre az MBH Bank elemzői a legfrissebb makrogazdasági előrejelzéseket bemutató sajtóeseményen. Az elemzőkidén továbbra is 4,1 százalékos éves átlagos inflációval számolnak, míg 2025-re 3,4 százalékos fogyasztóiár-növekedést prognosztizálnak. A reálbérek 2023 szeptembere óta növekedést mutatnak, ami a következő hónapokban egyre inkább megjelenhet a fogyasztásban is, ezzel lökést adva a gazdasági növekedésnek. Az elemzők szerint a forint az év végére a 382,5-es szintig erősödhet, míg az év átlagában 385,6 lehet az euróval szemben

2024. május 2.

Egy II. kerületi vendéglátóhelyen talált áldatlan higiéniai állapotokat a NÉBIH

Súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai problémákat tapasztaltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei Budapesten, egy II. kerületi vendéglátóhely ellenőrzése során, emiatt az étterem tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztették, és megközelítőleg 50 kilogramm élelmiszert vontak ki a forgalomból – közölte a hatóság.

2024. április 30.

A KSH felgyorsítja a GDP-adatok közlését

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024 első negyedévétől kezdődően 15 nappal korábban, a tárgyidőszak végét követő 30. napon teszi közzé a bruttó hazai termék (GDP) adatait – közölte a KSH kedden.