Versenyjogi változások: viszonteladási árrögzítés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Gazdasági Versenyhivatal fokozott figyelmet szentel az úgynevezett viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos kihágásoknak – állítja a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda közleménye.


Komoly változásokkal számolhatnak a kereskedelmi szektor szereplői az Országgyűlés által tavaly decemberben elfogadott versenyjogi szabálymódosítások miatt – hívja fel a figyelmet a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda. A Gazdasági Versenyhivatal a jövőben a korábbiaknál is szigorúbban ítéli meg a viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos jogsértéseket, amikor a gyártó és a kereskedő megállapodik a fogyasztói árak legkisebb, illetve a fogyasztói kedvezmények legmagasabb mértékéről.
 
A szabálymódosítások értelmében 2017. január 15-től a viszonteladási árrögzítésben résztvevő vállalkozások is benyújthatnak úgynevezett engedékenységi kérelmet. E kérelem alapján a jogsértést önként jelentő vállalkozások a bírság csökkentésére vagy akár teljes elengedésére is számíthatnak. A korábbi gyakorlattal ellentétben nemcsak azon versenykorlátozó magatartások mentesülhetnek a bírság alól a kérelem alapján, amelyek versenytársak közötti megállapodáson alapultak, hanem a vertikális szereplők, tehát a gyártók és a forgalmazók közötti kartellek során felmerülők is.
 
Az új szabályok az egyezségi kísérlet keretében elérhető bírságcsökkentés lehetőségét is bővítették. Az egyezségi kísérlet célja, hogy a megalapozottnak tűnő versenyhatósági eljárás minél előbb lezáruljon. Az ebben közreműködő vállalkozás bírságcsökkentésben részesülhet. A már hatályos és a vizsgálati szakaszban lévő eljárásokban is alkalmazandó módosítás szerint az elérhető bírságcsökkentés mértéke az eddigi 10 százalékról, a Gazdasági Versenyhivatal belátása szerint akár 30 százalékra is emelkedhet.

 

 
„A fenti változások nagymértékben befolyásolhatják, hogy a Gazdasági Versenyhivatal milyen ügyekben indít eljárást. Várható, hogy a közeljövőben emelkedik majd a viszonteladási árrögzítéses ügyek száma, az ilyen eljárásokban pedig mind a szállítónál, mind a forgalmazónál vizsgálódhat majd a hatóság, amely így akár további jogsértéseket is felderíthet, és komoly bírságokat szabhat ki” – mondta dr. Horányi Márton, a Baker & McKenzie szakértője.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

MBH Bank: Az év második felében pöröghet fel a növekedés

A magyar gazdaság kilátásai stabilak, így a fogyasztás, az ipari termelés, a kereskedelem és a vendéglátás második félévtől várható fellendülésének köszönhetően, az év átlagábaneléri a 2,7 százalékot a GDP növekedése, míg jövőre 3,7 százalékos bővülésre lehet számítani – vetítették előre az MBH Bank elemzői a legfrissebb makrogazdasági előrejelzéseket bemutató sajtóeseményen. Az elemzőkidén továbbra is 4,1 százalékos éves átlagos inflációval számolnak, míg 2025-re 3,4 százalékos fogyasztóiár-növekedést prognosztizálnak. A reálbérek 2023 szeptembere óta növekedést mutatnak, ami a következő hónapokban egyre inkább megjelenhet a fogyasztásban is, ezzel lökést adva a gazdasági növekedésnek. Az elemzők szerint a forint az év végére a 382,5-es szintig erősödhet, míg az év átlagában 385,6 lehet az euróval szemben

2024. május 2.

Egy II. kerületi vendéglátóhelyen talált áldatlan higiéniai állapotokat a NÉBIH

Súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai problémákat tapasztaltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei Budapesten, egy II. kerületi vendéglátóhely ellenőrzése során, emiatt az étterem tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztették, és megközelítőleg 50 kilogramm élelmiszert vontak ki a forgalomból – közölte a hatóság.

2024. április 30.

A KSH felgyorsítja a GDP-adatok közlését

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024 első negyedévétől kezdődően 15 nappal korábban, a tárgyidőszak végét követő 30. napon teszi közzé a bruttó hazai termék (GDP) adatait – közölte a KSH kedden.