Megugrott az infláció


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vártnál nagyobb 5,6 százalékos volt a pénzromlás üteme júniusban.


Szeptemberben 6,6 százalékos volt az éves infláció – közölte honlapján a KSH; elemzők 6,2-6,3 százalékos adatra számítottak.

Az élelmiszerek az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,5 százalékkal drágultak egy év alatt: ezen belül a tojás ára 33,8, a sertészsiradék 24,3, a idényáras élelmiszerek 22,2 százalékkal nőtt. Az átlagosnál jobban, 15,6 százalékkal drágultak a szeszes italok és a dohányáruk is, míg az üzemanyagok ára 15,7 százalékkal emelkedett. A háztartási energia átlag alatti mértékben, 5,6 százalékkal nőtt, a szolgáltatások esetében 4,5 százalékos volt a drágulás átlagos üteme.

Augusztusban 6 százalékos inflációt regisztrált a KSH, ami akkor toronymagasan európai rekordot jelentett.

Az élelmiszerárak továbbra is igen jelentős felfelé mutató inflációs kockázatokat jelentenek, amit a mezőgazdasági termelői árak 18,1 százalékos emelkedése is jelez. Ezzel szemben az üzemanyagárak jelentősen estek októberben, miközben novemberben kiesik a bázisból a gázolaj jövedéki adójának tavalyi emelése. Ezért arra számítunk, hogy az infláció az év hátralevő részében visszaesik 6 százalék közelébe – írja az Adó Online-hoz eljuttatott gyorselemzésében Suppan Gergely. A Takarékbank senior elemzője idén átlagosan 5,9, jövőre 4,2 százalékos inflációra számít, és kockázatosnak ítéli az inflációs várakozások beragadását. A váratlanul magas szeptemberi infláció miatt kérdéses, hogy októberben folytatódik-e a kamatcsökkentés, vagy egy hónap szünet után novemberben kerül sor a következő kamatcsökkentésre – írja értékelésében a közgazdász.

Tervezzen az őszre Hungary Cardért!

Jelentkezzen most Rodin képzésekre, és mi meglepjük Önt egy Hungary Card Basic – Magyar Turizmus Kártyával, a Hotelinfo Iroda jóvoltából, melyet a rendezvény helyszínén veheti át!

Rendezvénynaptárért kattintson >>>

Augusztusban a fogyasztói árak 6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban; az árszínvonal júliushoz képest 0,1 százalékkal emelkedett – közölte honlapján a KSH. Az adat nagyjából megfelel az elemzői várakozásoknak.

Augusztusban júliushoz képest 0,9 százalékkal csökkentek az élelmiszerárak, méghozzá az idényáras élelmiszerek – a burgonya és a zöldségek, gyümölcsök – 7,3 százalékos árcsökkenése miatt. Az üzemanyagok ugyanakkor 3,6 százalékkal drágultak egy hónap alatt.

Éves összevetésben az élelmiszerek ára 6,3, a szeszes italok, dohányáruk ára 14,1, az üzemanyagok ára 13,5, míg a háztartási energia ára 6,2 százalékkal nőtt.

Az EU-ban augusztusban regisztrált inflációról egyelőre nincsenek adatok, de a júliusi, 5,8 százalékos magyar inflációs adat a legmagasabb volt Európában.

A búza és a kukorica árának robbanása miatt az élelmiszerárak növekedése számottevően meghaladhatja a korábbi várakozásokat, ezért a forint erősödése és az igen gyenge belső kereslet ellenére magasabb inflációs pályára számíthatunk. A következő hónapokban 6 százalék fölé emelkedhet az infláció, majd novembertől 5,5 százalék közelébe mérséklődhet a pénzromlás üteme, így az éves átlagos infláció 5,7 százalék lehet – írja ahz Adó Online-hoz eljuttatott gyorselemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője. A jövő évi átlagos infláció kissé 4 százalék felett lehet, azaz továbbra sem teljesül a 3 százalékos inflációs cél elérése – véli a közgazdász.

Júniusban a fogyasztói árak 5,6 százalékkal nőttek éves és 0,1 százalékkal havi összevetésben – közölte honlapján a KSH. Elemzők a májusi 5,3 százalékos inflációs adat után ennél kisebb árszínvonal-emelkedésre számítottak.

Éves szinten az élelmiszerek átlagosnál kevésbé, 5 százalékkal drágultak az élelmiszerek, míg az átlagosnál nagyobb mértékben, 13,8 százalékkal nőtt a szeszes italok, dohányáruk, 13,9 százalékkal az üzemanyagok, 6,7 százalékkal a háztartási energia ára.

A ruházati cikkek ára egy év alatt 2,3 százalékkal emelkedett, míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint tavaly júniusban.

Szeptemberre 6 százalék közelébe kúszhat az infláció, majd a tavaly novemberi jövedékiadó-emelés nyomán megemelkedett bázis hatására decemberre 5 szzalék körülire mérséklődhet a pénzromlás üteme – írja gyorselemzsében Suppan Gergely. A Takarékbank senior elemzője idén átlagosan 5,5, jövőre 3,6 százalékos inflációra számít.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 3.

Négy elismerést is hazahoztak magyar tervezők rangos design versenyről

A 2024-es Red Dot Design díjátadón négy elismerést is hazahoztak magyar tervezők a Graphasel Design Stúdió színeiben. A Red Dot az egyik legnagyobb presztízsű nemzetközi designverseny, amely három kategóriában díjazza a legjobb alkotásokat: termékdesign, márka és kommunikációs design, valamint koncepciótervezés. A díjazott projektek között szerepel a Herz New York Coffee Roasters környezetbarát csomagolása, a Moena Wermut boros címkéje és a Pátzay pincészet arculata. A Dorothea Hotel Budapest látogatóirányítási rendszere is kiemelkedő művészi és innovációs elismerést kapott.

2024. október 3.

Ezek az otthonfelújítási támogatás leggyakoribb buktatói

A családi házak energetikai korszerűsítésére nyáron kiírt otthonfelújítási támogatásra sokan azért nem jogosultak, mert a pályázat benyújtásánál hibát követtek el. A buktatók közé tartozik, hogy a beruházásokra kapott ajánlat eltér az energetikai tanúsítványon szereplő adatoktól, de az is hamar problémát okozhat, ha valaki ingyen íratja meg a pályázatot, de arra nem kap semmilyen garanciát. A programon néhány hónap leforgása alatt többször is módosított a kormány, ezért a lakosság akkor jár a legjobban, ha profi pályázatírók segítségét veszi igénybe.

2024. október 3.

Az MNB jóváhagyta a WING csoport vételi ajánlatát az AKKO Investre

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jóváhagyta a WING csoport (WING) leányvállalata, a Mevinvest Vagyonkezelő Kft. (Mevinvest) nyilvános vételi ajánlatát az AKKO Invest Nyrt. (AKKO) részvényeire 266,1465 forintos darabonkénti árfolyamon – közölte a WING szerdán.