Moody’s: nehezen fenntartható a magyar növekedési dinamika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar gazdaság robusztus növekedése, a maastrichti államháztartási tűréshatár betartása melletti kormányzati elkötelezettség és a külső sérülékenység ebből eredő jelentős mérséklődése támasztja alá Magyarország szuverén adósprofilját – áll a Moody’s Investors Service pénteken Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében.

A globális hitelminősítő „Baa3” szintű, befektetési ajánlású besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar államadósság-kötelezettségeket. Az osztályzatra stabil kilátás érvényes.

Pénteken bemutatott 29 oldalas tanulmányában a cég hangsúlyozta, hogy a külső sérülékenység mérséklődése a külső sokkokkal szembeni ellenállási kapacitást is erősítette. A Moody’s szerint ugyanakkor a magyar államadós-profilt terhelő tényezők között szerepel a még mindig meglehetősen magas államadósság-ráta, amely 2017 végén a hazai össztermék (GDP) 73,3 százalékának felelt meg.

A Moody’s várakozása szerint a magyar gazdaság erőteljes nominális növekedése ellenére jövőre is csak fokozatosan csökken az államadósság-ráta. A cég 2019-ben valamivel 70 százalék alatti GDP-arányos magyar államadósság-rátát vár, megjegyezve, hogy ez is jóval magasabb az azonos besorolási sávban szereplő más szuverén adósok jellemző értékénél.

A cég továbbra is a magyar gazdaság robusztus, jóllehet lassuló növekedését valószínűsíti. Pénteki előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék az idén 4,3 százalékkal, jövőre 3,4 százalékkal növekszik.

A Moody’s számításai szerint a magyar GDP-érték 2007 és 2013 között évente átlagosan 0,4 százalékkal csökkent, de a hazai kereslet élénkítését célzó szakpolitikai lépések és a kedvező külső környezet hatására 2014 és 2017 között éves átlagban 3,5 százalékkal nőtt.

Ezt a növekedési dinamikát azonban a szakképzettségi problémák és a térségi gazdaságokhoz mérve alacsony növekedési ütemű termelékenység miatt nehéz lesz fenntartani – véli pénteki országjelentésében a hitelminősítő.

A Moody’s közölte: e növekedési háttér, valamint a magyar gazdaság kitettsége a német autógyártóknak indokolja, hogy Magyarország gazdasági erejét a cég a „mérsékelt plusz” kategóriában tartja nyilván, egy fokozattal a „magas mínusz” értékelési szint alatt.

A Moody’s a külső növekedési kihívások között megemlíti, hogy várakozása szerint a legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságok csoportjába (G20) tartozó legfejlettebb ipari hatalmak átlagos GDP-növekedési rátája 2020-ban 1,4 százalékra lassul a 2017-2018-as időszakra várható 2,2-2,3 százalékos átlagról.

A magyar gazdaság növekedési kilátásait érinthetik emellett az autóipar potenciálisan kedvezőtlen fejleményei, köztük az amerikai importvámok.

A Moody’s a pénteki tanulmányban közölte: számításai szerint ha az Egyesült Államok 25 százalékra növeli a járművekre és a részegységekre kirótt importvámjait, a magyar gazdaság jövő évi növekedési üteme az alapeseti előrejelzésben szereplő ütemnél 0,1 százalékponttal alacsonyabb lenne.

Az amerikai importvámok önmagukban csak mérsékelt hatást gyakorolnak Magyarország szuverén adósprofiljára, ha azonban a globális kereskedelmi viszályok intenzívebbé válnak, és ez jelentős vámokat ró a jelenleginél is szélesebb termékkörre, valamint nem vámjellegű egyéb akadályokat emel a világkereskedelem elé, megterhelve a globális növekedést, az már erőteljesebb növekedési ellenszelet jelentene Magyarország és a szélesebb térség számára.

A Moody’s szerint ugyanakkor Magyarország költségvetési pozíciója erős. A cég előrejelzése szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 2,3 százalékra nő a tavaly mért 2,2 százalékról, ám 2019-ben 2 százalékra, 2020-ban 1,8 százalékra csökken.

A Moody’s a három globális piacvezető hitelminősítő közül egyedüliként tartja nyilván stabil kilátással a magyar államadós-osztályzatot, mivel a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings tavaly egyaránt felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a Moody’s besorolásával egyébként azonos magyar államadós-osztályzatainak kilátását.

A Fitch a térségről összeállított, e héten Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében közölte: a közép- és kelet-európai régióban Magyarországgal együtt összesen hét államadóst tart nyilván pozitív besorolási kilátással, és mivel e pozitív kilátások már tavaly óta érvényben vannak, ezeknek az országoknak az adósosztályzatairól 2019-ben valószínűleg döntés születik.

A Fitch Ratings kiemelte, hogy az általa pozitív kilátással nyilvántartott hét térségbeli államadóssal szemben mindössze egy ország – Törökország – szuverén besorolását terheli negatív kilátás.

A Fitch megfogalmazása szerint ez a megoszlás „felfelé ható minősítési lendületet ad” a térségnek 2019-ben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.