Niveus: nyilvános lesz a cégtulajdonos személye
Kapcsolódó termékek: Cégjogi kiadványok, Vállalati Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A tényleges tulajdonosokra vonatkozó központi nyilvántartást magában foglaló jogszabályt – az Európai Uniós Irányelvekkel összhangban – 2021 májusában hirdették ki, ugyanakkor több fontos pontja idén lép hatályba. 2022. február 1-ével bővül azok köre, akik hozzáférhetnek a nyilvántartáshoz, július 1-ével pedig teljes lesz a transzparencia: bárki betekintést nyerhet és megnézheti, ki egy adott vállalkozás tulajdonosa – hívta fel a figyelmet a Niveus Consulting Group.
A jogszabály alapján tényleges tulajdonosra vonatkozó adatszolgáltatónak minősül majdnem mindegyik gazdálkodó szervezet, a bizalmi vagyonkezelő, valamint bizonyos állami vagy önkormányzati tulajdonú szervezetek.
Az adatszolgáltatók elsődleges feladata, hogy kötelesek a tényleges (magánszemély) tulajdonosaikról pontos és naprakész információkat beszerezni és nyilvántartani, valamint a tényleges tulajdonosok is kötelesek lesznek rendelkezésre bocsátani valamennyi olyan információt, amelyekre ezen kötelezettségnek való megfelelés érdekében szükség van – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.
A tényleges tulajdonosi adatokat a számlavezető bankok (esetlegesen széfszolgáltatók) továbbítják a központi nyilvántartás felé, illetve az esetleges változás bejelentése is ezen entitások feladata lenne. A nyilvántartás felállításának és működtetésének felelőse pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
2022. február 1-től lépnek hatályba a jogszabály azon fontos előírásai, amelyek kibővítik a nyilvántartáshoz való hozzáférési kört. Ettől a dátumtól nem csak maga a cégtulajdonos, de hatóság, ügyészség, bíróság, a felügyeletet ellátó szerv, a pénzmosás megelőzéséről szóló jogszabály előírásai alá tartozó szolgáltatók; könyvelők, adótanácsadók, ügyvédek is hozzáférhetnek az adatokhoz.
Továbbá, a hozzáféréssel rendelkezőknek kötelességük lesz az általuk észlelt esetleges eltéréseket jelenteni a NAV-nak. Mindezeken kívül, szintén 2022. február 1-től a NAV egy ún. nemzeti nyilvántartási számot, valamint egy megbízhatósági fokozatot (ún. TT indexet) rendel az adatszolgáltatóhoz, amely alakulásának függvényében kell a következményekkel számolni.
Bagdi Lajos kihangsúlyozta, hogy a pénzmosás megelőzéséről szóló jogszabály előírásai alá tartozó szolgáltatók (elsősorban könyvelők, adótanácsadók, székhelyszolgáltató, ügyvédek) az ügyfélátvilágítás során kötelesek figyelembe venni a nyilvántartásban szereplő adatokat, illetve azok alapján kell eljárniuk.
2022. július 1-től újabb jogszabály részek lépnek hatályba: ekkortól hatályosak a jogkövetkezményekre vonatkozó rendelkezések -ezek ugyanakkor jelenleg nem szigorúak, elsősorban honlapon közzétételt, illetve 4,5 millió forint értékhatár feletti ügyletek megtagadását jelenti-: díjfizetés ellenében már nem csak a fent említett szervek és személyek, hanem bárki hozzáférhet a nyilvántartásban tárolt adatokhoz.
A végleges hatályba lépés időpontja az összes uniós tagállamban 2023. február 1., ekkor uniós szinten általánosan, mindenki számára hozzáférhetővé kell tenni a nyilvántartást.