Ötször annyit dolgozunk egy sörért, mint a németek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A németek reálértéken ugyanannyit keresnek, mint 20 éve. Egy sör áráért ötödannyit dolgoznak, mint a magyarok.


A német nettó átlagkeresetek és a fogyasztói árak lényegében ugyanolyan ütemben nőttek az elmúlt húsz évben – derül ki a kölni Institut der deutschen Wirtschaft gazdasági kutatóintézet adataiból, amelyeket az Index idéz.

A felmérés szerint az átlagos német órabér a márkáról euróra váltó országban 45 százalékkal nőtt az elmúlt két évtizedben, míg a termékek és szolgáltatások 43 százalékkal drágultak. Egy órányi munkáért az adók és egyéb közterhek levonása után most 15,2 eurót kap egy átlag német munkás, míg 1991-ben 10,5 eurónak megfelelő márkában részesült.

Mindez azt jelenti, hogy a legtöbb termékért és szolgáltatásért – az átlagtól nem jelentősen nagyobbat vagy kisebbet drágulókért – ugyanannyit kell dolgoznia egy németnek most, mint húsz évvel ezelőtt. Egy üveg sör például 1991-ben és 2011-ben is 3 perc munkával összehozható. Az Index hevenyészett számítása szerint – a havi 141 ezres nettó átlagbérrel és 20 munkanappal, 8 órás munkaviszonnyal és 200 forintos dobozonkénti/üvegenkénti árral kalkulálva – Magyarországon a 14,7 forintos percenkénti átlagbérből nagyjából 14 percnyi, vagyis majdnem ötször hosszabb ideig tartó munka után jön ki egy sör.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.