Pangásra számítanak a hazai cégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hazai vállalkozók elhúzódó stagnálásra számítanak, s az ehhez való alkalmazkodás, a kivárás, a túlélésre berendezkedés jelei olvashatók ki a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tavaszi felméréséből.


Az MFB-Indikátor változatlanul 50 pont alatti értéke jelzi, hogy a vállalatok mind a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét, mind a jövőbeni tendenciákat inkább kedvezőtlennek ítélik meg – olvasható a felmérés eredményeit ismertető közleményben. Az indikátor értéke a 2012 tavaszi felméréskor 45,1 pontra csökkent a 2011 őszi 45,4 pontról.

A felmérés eredményei egybecsengenek a statisztikai adatokkal: az elmúlt félévben elsősorban a vállalatok működési feltételei, a makrogazdasági környezet romlott, és a külső piacok húzóereje gyengült. A gazdasági szereplők várakozásai alapján a visszaesés a második negyedévben is folytatódik – áll a közleményben.

A felmérésben szereplő vállalatok a 2011 tavaszinál és őszinél is lassabb, 0,9 százalékos GDP növekedéssel és magasabb, 6,1 százalékos inflációval számolnak a következő 12 hónapban.

Az indikátor részindexei közül a beruházásé kismértékben javult ugyan a 2011 őszi felméréshez képest, azonban a 47,5 pontos érték egyelőre nem utal a beruházási aktivitás felpörgésére, inkább a kivárás jellemző a vállalatokra. A visszafogott fejlesztési aktivitás egyik fő indoka, hogy az MFB-Indikátor felmérés eddigi történetében még soha nem volt ilyen magas a kapacitásfelesleggel küzdő cégek aránya.

A finanszírozás index 49,8 pontos értéke szintén konszolidálódást mutat a fél évvel ezelőtt mért zuhanást követően, azonban a mérsékelten emelkedő forráskereslet, s a hitelfelvételi feltételek valamelyest javuló megítélése mellett a hazai vállalati szektor egyre markánsabb kettészakadása figyelhető meg: kezd kialakulni egy hitel nélküli működésre berendezkedő vállalati kör, miközben egy másik jelentős csoport egyre kilátástalanabb finanszírozási helyzetbe sodródik.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

2024. első három negyedévében a közép- és kelet európai befektetési volumen mintegy 24%-kal nőtt éves szinten

A közép- és kelet európai (CEE) befektetési volumen 2024 első három negyedévében elérte az 5 milliárd eurót, ami éves szinten 24%-os növekedést jelent. Ez összhangban áll az európai és globális piacok fellendülésével a 2023 utáni lassulást követően. Az év végi volumenek elérhetik a 7–7,5 milliárd eurót, ami még így is körülbelül 30%-kal marad el a 10 éves átlagtól – derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.

2024. november 27.

Félmillió alá csökkenhet a cégek száma

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képes.

2024. november 27.

Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Most közzétett hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-től az UniCredit Bank az Ikon Plusz számlacsomagjában, a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a Mobil Aktív Plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.