Rekordot döntött a hazai közvetlen külföldi tőkebefektetés (FDI) áramlás


Miközben globálisan csökkenő tendenciát mutat a közvetlen külföldi tőkebefektetések (FDI) áramlása, Magyarország ellentétes trendet képvisel: a 2022-es év rekordjainak megduplázásával újabb mérföldkövet értünk el a beruházásösztönzés területén.

Több, mint 13 milliárd eurónyi beruházásA 2023-as év során 209 projekt kapott zöld utat, amelyek révén a működőtőke-beruházások összértéke meghaladta a 13 milliárd eurót és közel 20 ezer új munkahelyet teremtenek, ezáltal 30%-os növekedést realizálva. Ezek közül 69 projektet kiemelt beruházásként azonosítottak, összértékük pedig elérte a 11,8 milliárd eurót. Az impozáns beruházási rekordot valószínűleg 2024-ben is sikerül majd megdönteni a 2024 januárjában bevezetett jogszabályváltozásoknak köszönhetően, amelyek között kiemelkedik az Eredmény Alapú Egyedi Kormánydöntéssel Nyújtható (EKD) támogatás bevezetése. A januárt óta működő, új rendszer alapvető célja, hogy a fejlesztési adókedvezmény helyett készpénztámogatást nyújtson azoknak a vállalatoknak, amelyeket a globális minimumadó bevezetése érinthet negatívan.A jogszabályváltozások további fontos eleme a profitrepatriálás támogatásának bevezetése, amely a külföldön működő leányvállalatokkal rendelkező magyar nagyvállalatok számára jelent új lehetőséget. Ez a lépés újabb támogatási formát kínál, mely elősegíti a hazai vállalatok nemzetközi versenyképességének növelését.Az EKD támogatás reformja nem áll meg a fent említett újításoknál; a kormány további lépéseket is tett a beruházások ösztönzése érdekében:– K+F EKD Támogatás: A kutatás-fejlesztési projektek támogatási intenzitása jelentősen megugrik, akár 50%-ra is emelkedhet a korábbi 25%-os támogatási szintről.– Szolgáltatóközpontok Támogatása: Csökken a támogatáshoz szükséges minimális létszám követelménye, 50 főről 25 főre, ezzel is ösztönözve a központok létrehozását és bővítését.– Képzési Támogatás: Az igénybe vehető képzési támogatás mértéke is emelkedik, 2 millió euróról 3 millió euróra, ami további lehetőséget biztosít a munkaerő fejlesztésére.Fontos a szakértői jelenlétBár a feltételek jóval kedvezőbbek és rugalmasabbak, mint korábban, az a tapasztalatunk, hogy sajnos sok vállalkozás szakértői segítség nélkül nehezen igazodik ki a lehetőségek között. Egy többmilliárd forintos beruházás esetében milliókat, sőt, akár százmilliókat is jelenthet, hogy jól mérje fel a vállalat, mire igényelhet esélyesen támogatást. Az új EKD támogatások bevezetése és a kapcsolódó jogszabályi változások jelentős lépést jelentenek a magyar gazdaság versenyképességének javítása felé. Az eredmények már most is biztatóak, és a jövőbeli tervek még inkább megerősítik a fenntartható fejlődést a vállalati beruházások területén.

Forrás: nvestment and Business Services Hungary sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OC: Emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon

Némi lassulás és kismértékű csökkenés után újfent emelkedő árspirál jellemezi a fővárosi ingatlanpiacot, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt, ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője az első negyedéves adatokat.

2024. május 7.

GKID-Mastercard: elfogyni látszik a belföldi e-kereskedelem lendülete

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.