Romló inflációs előrejelzések – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jegybank szeptemberben módosította nyári inflációs előrejelzéseit, s 2012-re és 2013 egyaránt a korábbinál magasabb fogyasztóiár-emelkedést valószínűsített. A 3 százalékos célszintre csak 2014 második felében térhet vissza a magyarországi infláció. Az InfoTandem heti infografikája néhány főbb területen szemlélteti a várható éves árváltozásokat.


Az elmúlt időszakban az inflációt magasan tartották a költségsokkok és az év eleji adóintézkedések. A globálisan gyenge terméseredmények következtében különösen erős áremelkedés mutatkozott a mezőgazdasági termékeknél. A gyenge belső kereslet visszafogja ugyan az inflációt, ám a kibontakozóban lévő nyersanyagár-sokkok erős költség oldali nyomást okoznak. Előretekintve a keresletoldali inflációs nyomás a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásai szerint a következő hónapokban is alacsony maradhat, ám a kínálati kapacitások gyenge bővülése miatt ennek árleszorító hatása a korábbi jegybanki becsléseknél kisebb lehet. Rontja a képet az erősödő munkapiaci költségnövekedés is. Jövőre újabb kormányzati lépések (gyógyszerár-támogatás csökkentése, telefonadó, egységes biztosítási adó, pénzügyi tranzakciós adó, elektronikus útdíj bevezetése) is az infláció emelkedése irányába hatnak. Az intézkedések egy része már rövidtávon a fogyasztói árak növekedését okozza, másik részük a vállalatok termelési költségeinek emelkedésén keresztül csak fokozatosan jelenik meg az árakban.

Mindezekre tekintettel az MNB szeptemberben felfelé korrigálta júniusi inflációs előrejelzéseit. A 2012-re vonatkozó prognózis így a korábbi 5,3 százalékról 5,8 százalékra emelkedett, a 2013-ra szóló előrejelzés pedig 3,0 százalékról 5,0 százalékra módosult. Vagyis a jegybank szerint a ráta jó ideig a 3 százalékos cél fölött lesz, s a sokkok fokozatos lecsengésével az infláció csak 2014 második felében térhet vissza a célszintre.

A fenti összesítő számok mögött igen eltérő ráták húzódnak meg. Az alkohol és a dohány az idén és jövőre is kétszámjegyű mértékben drágul. Májust követően a forintban kifejezett olajárak csökkentek, ami augusztusig lefelé vitte az üzemanyagárakat, ám azóta az emelkedő világpiaci árak hatása ismét emelkedési hullámot indított el. Így 2012 átlagában a benzin is erősen drágul, ám jövőre e termékkörnél már optimistábban a jegybanki elemzők.

Ha egyes főcsoportokat tovább bontanánk, még árnyaltabb lenne a kép. A nem tartós iparcikkek árai a tavalyi év végi erős forintleértékelődés miatt emelkedtek a mögöttünk lévő hónapokban, miközben a tartós iparcikkek inflációja negatív maradt. A költségsokkra érzékeny élelmiszerek drágulásán belül a feldolgozottak emelkedő árait a magasan maradó termelői árak és üzemanyag-tarifák indokolhatják, míg a feldolgozatlan élelmiszerek trendjét az idei kedvezőtlen időjárás befolyásolta, a szezonális termékek – zöldségek és gyümölcsök – számottevően drágultak.

Korábbi infografikák:

Pesszimisták magyarok

A jobb szállodák népszerűbbek

Alig keresnek kevesebbet a nők


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Július elsején indul az otthonfelújítási program

Július elsején indul az otthonfelújítási program, hosszabb futamidővel és többféle tevékenységre igényelhető támogatás – közölte az Energiaügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.