Súlyos helyzetben a magyar vendéglátósok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vendéglátással foglalkozó cégek gazdasági mutatói nagyon gyengék, az egyre csökkenő kereslet és a növekvő adóterhek tovább rontják helyzetüket – hangzott el a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) éves küldöttgyűlésén Siófokon.


Antalffy Gábor, a KISOSZ ügyvezető elnöke a magyar vendéglátó vállalkozások helyzetének bemutatására elmondta, hogy a legfrissebb statisztikai adatok szerint tőkeellátottsági mutatójuk 16,5 százalékos, ami felét sem éri el az uniós 35-40 százalékos átlagnak. A nettó forgótőke ellátottságuk mínusz 42,7 százalék, az uniós plusz 40 százalékkal szemben, a likviditási mutatójuk pedig a válság előtti plusz 0,7 százalék után mínusz 0,69 százalékos lett az átlagos európai 2 százalékhoz képest.

A tagság helyzetével kapcsolatban kifejtette, az új adók és elvonások miatt jelentősen emelkedtek a vállalkozói költségek, miközben a vásárlóerő csökkent, ami kettős teherként nehezedik a kereskedőkre és vendéglátókra.

A legneuralgikusabb problémák közé sorolta, hogy vannak akik az ígéret ellenére nem kapták meg a kormánytól a kötelező béremelés után járó bérkompenzációt, és jelenleg alig létezik forgótőke hitel az országban. Az érdemi érdekegyeztetés megszűnt az Érdekegyeztető Tanáccsal, helyette legfeljebb tájékoztatásokat kapnak – fogalmazott.

Pozitívumként említette, hogy a KISOSZ részt vehetett a tagságát érintő jogalkotás előkészítői munkájában, és a vendéglátó iparstratégia kidolgozásában. „Sajnos a kormányzati munkában háttérbe szorultak ezek a kérdések, így jó ideje nincs előrelépés ezeken a területeken” – tette hozzá.

Antalffy Gábor közölte: mintegy 9 ezerre tehető a KISOSZ jelenlegi tagsága, amely adat azért bizonytalan, mert jelentős részük nem fizette be idén a tagdíjat, a kötelező kamarai regisztrációs díj miatt, nem bírva a kettős terhet.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.