Tanyafejlesztésre is pályázhatunk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Április 29- én jelent meg a Magyar Közlönyben a 30/2016.(IV.29.)FM rendelet, amely a tanyafejlesztési program előirányzat keretében nyújtott támogatás 2016. évi igénybevételének feltételeiről szól. A tanyafejlesztési programban elnyerhető támogatás egyik legfontosabb jellemzője, hogy vissza nem térítendőnek minősül.


Mire lehet támogatást kapni?

A támogatás igénybevételére vonatkozóan 4 célterületet különböztet meg a rendelet.

Eszerint az alábbi célokra lehet igényelni a támogatás.

1. célterület szerint:

A tanyák, valamint a tanyás térség megőrzését és fejlesztését célzó települési és térségi fejlesztésekhez

2. célterület szerint:

A tanyák és a tanyás térség megőrzése, fejlesztése érdekében a tanyagazdaságok indításához és fejlesztéséhez

3. célterület szerint:

A tanyák és a tanyás térség megőrzése, fejlesztése érdekében a tanyák lakóépületének felújítására, valamint lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztésekre

4. célterület szerint:

Az országos zártkerti szociális mezőgazdálkodás elterjesztését támogató mintaprogramokhoz

A célterületeken belül a rendelet számos konkrét támogatási célt jelöl meg, amelyekre pályázni lehet. Az 1. célterület keretében például minőségrendszerek bevezetése, tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése, de akár az egészséges ivóvíz, vagy a tanyasi lakosok biztonságának erősítése is megfelelő céloknak minősülnek. A 2. célterületen belül pályázni lehet induló tanyagazdaság fejlesztése keretében többek között épület építésére, felújítására, állatállomány, vagy gépek, eszközök beszerzésére, feldolgozói kapacitás növelésére, de nem csak az induló, hanem a 1-5999 STÉ-vel rendelkező tanyagazdaság és a 6000 STÉ feletti tanyagazdaságok is pályázhatnak a fentiekhez hasonló célokra. A 3. célterület keretében a felújítás villamos energia, ivóvíz és szennyvíz kezeléssel kapcsolatos lehet. A 4. célterület esetében pedig egyedi támogatási kérelem benyújtásával igényelhető támogatás zártkerti fekvésű földrészlet művelési célú revitalizációját szolgáló program megvalósítására, amely során közösségi termelés keretében igazoltan őshonos vagy tájfajta növény kerül ültetésre vagy telepítésre. Ez utóbbi támogatás a mezőgazdasági csekély összegű rendelet hatálya alá tartozó csekély összegű támogatásnak minősül.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

Nem mindenki jogosult az összes célterületre pályázni

A rendelet minden célterületen belüli célokra külön meghatározza, hogy kik jogosultak pályázat benyújtására. Az alábbi táblázat szemlélteti a célokhoz rendelt igénylők lehetséges körét.

1. célterület

Milyen célra lehet pályázni

Ki jogosult igényelni a támogatást

tanyasi termékek védjegy- és minőségrendszerének bevezetése, fejlesztése

a tanyás térségen belüli:

– települési önkormányzatok, önkormányzati konzorciumok, önkormányzat által alapított, a tanyás térség településein székhellyel rendelkező gazdasági társaságok,

– székhellyel rendelkező és ott működő civil szervezetek, tanyai piacszövetkezetek

– a tanyagondnoki szolgálatok tevékenységének fejlesztése gépjárműbeszerzés kivételével,

– tanyasi gazdálkodók oktatása, képzése,

– tanyasi közösségi ház kialakítása,

– tanyasi idegenforgalmat támogató szolgáltatások fejlesztése,

– igényvezérelt közlekedési rendszer fejlesztése,

– esélyegyenlőségi programok szervezése tanyasi lakosok számára, valamint

– mobil egészségügyi szűrővizsgálatok végzésének szervezése tanyai lakosok számára;

a tanyás térségen belüli:

– települési önkormányzatok és önkormányzati társulások,

– egyházak,

– önálló jogi személyiséggel rendelkező egyházi szervek, civil szervezetek

tanyagondnokokat összefogó civil szervezetek fejlesztése, együttműködéseik kialakítása,

a tanyás térségben működő tanyagondnoki szolgálatokat összefogó civil szervezetek,

a tanyákon élők egészséges ivóvízzel történő ellátása érdekében szükséges vízminőség vizsgálatok elvégzése;

a tanyás térségben található:

– települési önkormányzatok, önkormányzati konzorciumok,

– helyi önkormányzati társulások, megyei önkormányzatok,

– civil szervezetek

tanyasi lakosokat célzó lakó- és vagyonbiztonsági eszközök, rendszerek, valamint a biztonságot fokozó kommunikációs eszközök beszerzése, telepítése;

a tanyás térségben található:

– települési önkormányzatok, önkormányzati konzorciumok, helyi önkormányzati társulások,

– egyházak,

– önálló jogi személyiséggel rendelkező egyházi szervek,

– tanyagondnoki feladatokat ellátó, illetve tanyagondnokokat összefogó civil szervezetek

szigetüzemű külterületi közvilágítás kialakítása tanyákra vezető bekötőutak kereszteződésénél és tanyasi buszmegállóban

a tanyás térségben található települési önkormányzatok.

2. célterület

Milyen célra lehet pályázni

Ki jogosult igényelni a támogatást

6000 STÉ feletti tanyagazdaság fejlesztésére irányuló pályázati projekt esetében:

ca) tanyai lakóépület felújítása a pályázatban foglalt támogatott összköltség legfeljebb 50%-áig,

cb) szaporító anyag vásárlása, beszerzése,

cc) állatállomány kialakítása, bővítése, valamint

cd) tanyai lakó- és vagyonbiztonsági eszközök, rendszerek, valamint a biztonságot fokozó kommunikációs eszközök beszerzése, telepítése.

Akinek a 2012., 2013. és 2014. évi összes bevételének, valamint a 2012., 2013. és 2014. évben nem önálló tevékenységből származó jövedelmének összegéből számított átlag legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származott és a 2012., 2013. és 2014. évi mezőgazdasági tevékenységből származó bevételének átlaga nem haladta meg a nettó nyolcmillió forintot.

A 2. részterületen belül egyébként valamennyi célra csak az alábbiak pályázhatnak:

az a magánszemély, őstermelő vagy egyéni vállalkozó, aki tanyás települések valamelyikén 2016. január 1. előtti időponttól kezdve életvitelszerűen – az ingatlan-nyilvántartás szerint – a saját, a házastársa, testvére, valamely egyeneságbeli rokona, vagy a családi gazdaság valamely tagjának tulajdonában lévő tanyán mint lakóhelyén, vagy a lakóhelyével azonos településhez tartozó tanyán mint tartózkodási helyén él.

3. célterület

Milyen célra lehet pályázni

Ki jogosult igényelni a támogatást

– tanyai lakóépület felújítása villamos energia, ivóvíz, valamint szennyvíz-kezelés és elhelyezéshez kapcsolódó fejlesztések kivételével;

 

– tanyai lakó- és vagyonbiztonsági eszközök, rendszerek, valamint a biztonságot fokozó kommunikációs eszközök beszerzése, telepítése.

az a magánszemély, aki a tanyás térségben található települések valamelyikén 2016. január 1. előtti időponttól kezdve életvitelszerűen – az ingatlan-nyilvántartás szerint – a saját, a házastársa, testvére, valamely egyeneságbeli rokona, vagy a családi gazdaság valamely tagjának tulajdonában lévő tanyán mint lakóhelyén, vagy a lakóhelyével azonos településhez tartozó tanyán mint tartózkodási helyén él

4. részterület

Milyen célra lehet pályázni

Ki jogosult igényelni a támogatást

zártkerti fekvésű földrészlet művelési célú revitalizációját szolgáló program megvalósítására, amely során közösségi termelés keretében igazoltan őshonos vagy tájfajta növény kerül ültetésre vagy telepítésre.

egyedi támogatási kérelem benyújtására Magyarország területén lévő önkormányzat jogosult

A fentiekhez fontos tudni, hogy a 2. és a 3. célterületre irányuló fejlesztés esetén a támogatás igénybevételének feltétele, hogy a fejlesztés tárgyát képező ingatlan tulajdoni lapján nem szerepelhet végrehajtási jog bejegyzés.

Mennyi támogatás igényelhető?

A pályázati összeg nem minden esetben éri el a beruházás 100%- át, azonban mindenképpen előnyös, hogy a támogatási összeget nem kell visszatéríteni.

Az 1. célterületen belül az összes költség maximálisan 90%- át érheti el a támogatási összeg, kivéve a 6000 STÉ feletti tanyagazdaság fejlesztésére irányuló pályázati projekt esetében, ahol ez 100%.

A 2. célterület esetén a támogatási mérték a pályázat benyújtásának időpontjában 40. életévét betöltött pályázó esetében legfeljebb 75%-a az összes költségnek, a pályázat benyújtásának időpontjában 40. életévét be nem töltött pályázó esetében pedig legfeljebb a 90%- ot érheti el, de mindösszesen legfeljebb a pályázó, illetve a pályázó és a vele egy és ugyanazon vállalkozás vagy vállalkozások részére rendelkezésre álló szabad csekély összegű támogatási keretnek megfelelő forintösszeg lehet.

A 3. célterületre vonatkozó esetekben az igazolt költség 75%- áig lehet támogatást igényelni, míg a 4. célterület esetében már egységesen 100% lehet ez az összeg.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Új államtitkárság jön létre a KKV szektor fejlesztéséért

Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni – jelentette be szerdán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).