Tartósan gyengül az üzleti bizalom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hét hónapja folyamatosan romlik az üzleti szféra bizalmi indexe; az ágazatok közül egyedül az építőipar mondható érdemben optimistának. Az InfoTandem infografikája.

Nem is olyan régen még az építőipar teljes összezuhanásáról szóltak a hírek, az idén júliusban viszont azt láthatjuk, hogy az ágazatok közül egyedül az építőiparban nem csökkent a derűlátás, mindenhol máshol a júniusinál pesszimistábbá vált a hangulat.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. által mért üzleti bizalmi indexek közül az ipari, a kereskedelmi és a szolgáltatói szektor mutatója egyaránt jócskán 10 pont alatt van, nagyjából a másfél évvel ezelőtt jellemző sávban. Az iparnál a visszacsúszás mögött az húzódik meg, hogy egyaránt kedvezőtlenebbé vált a megítélése a termelési színvonalnak, a belföldi rendelésállománynak és a készleteknek (ugyanakkor a termelési kilátásoké nem változott). A kereskedelemben az eladási pozíció értékelése kissé javult, a készletszintté nem változott, a várható rendeléseké viszont érdemben romlott. A szolgáltatói ágazatban gyengült az általános üzletmenet, valamint az elmúlt és a következő időszak várható forgalmának megítélése is. A foglalkoztatási szándék júliusban kisebb-nagyobb mértékben minden ágazatban javult.

Az építőipar indikátoránál a legutóbbi méréskor mutatkozó stagnálás azt jelenti, hogy megkapaszkodott valamivel 20 pont fölött, ám a több hónapos trend itt is lefelé tart, jó fél éve még ennél az ágazatnál is 30 pont fölött járt az index (az építőipar nagyon mélyről indult, 2011–2012 környékén a bizalmi mutató többször is súrolta a -50 pontos mélységet). A mélyépítő cégek most kissé derűlátóbbá, míg a magasépítők borúlátóbbá váltak. Az építőipar egészében az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség enyhén, a rendelésállományok értékelése viszont érezhetően kedvezőtlenebb lett.

Mindezek nyomán a GKI Üzleti bizalmi indexe – amelyet a fenti négy ágazatba tartozó vállalkozások üzletmenetére, forgalmi és foglalkoztatási várakozásaira vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítanak – júliusban tovább esett, egészen 4,3 pontig. A folyamatosan romló trend immár hetedik hónapja tart, a tavaly decemberi 15,4 pontról indult meg lefelé (a historikus csúcsot éppen egy éve, 2018 júliusában mérték, 17,3 ponttal), ám pozitív értéke összességében még mindig optimizmust tükröz.

A kutatócég másik fontos részmutatója a Fogyasztói bizalmi index, amelyet a háztartások pénzügyi kilátásaira, az ország gazdasági és munkanélküliségi helyzetének várt alakulására, továbbá a megtakarítási kilátásokra vonatkozó véleményekből kalkulálnak. Ez az indikátor – amely a rendszeres felmérések kezdete óta csupán egyetlen alkalommal, 2002 augusztusában vett fel pozitív értéket, amúgy viszont a negatív tartományban mozog – júliusban szintén romlott, s ezzel -10,1 pontig csúszott vissza. (E mutató 2009 tavaszán volt a legmélyebben, akkor benézett a -70-es szint alá is.) A legutóbbi megkérdezéskor a lakosság saját pénzügyi helyzetét, megtakarítási képességét és a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek megvásárlásának lehetőségét egyaránt rosszabbnak látta, mint júniusban.

Az Üzleti és a Lakossági bizalmi indexből számított aggregált mutató, a GKI Konjunktúraindex az idén szintén süllyedő trendet rajzol ki, s júliusban 0,6 pontig esett; ennél mélyebben utoljára 2017 áprilisában ját az index, 0,5 ponttal.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 17.

Kétszáz milliárd forintra pályázhatnak a vállalkozások

Szeptember 17-től két új, összesen 200 milliárd forint értékű felhívásra pályázhatnak a vállalkozások: a feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása kapcsán 150 milliárd forint, míg az állattartó telepek kisebb léptékű beruházásaihoz 50 milliárd forint áll rendelkezésre – közölte az Agrárminisztérium.

2024. szeptember 17.

Zuhant az EU-val folytatott brit kereskedelem

Meredeken visszaesett az Európai Unió és Nagy-Britannia kétoldalú kereskedelmének értéke a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) óta az egyik vezető brit gazdaságkutató műhely kedden ismertetett átfogó tanulmánya szerint.

2024. szeptember 17.

Nőtt az MVM csoport adózott eredménye az első fél évben

Az MVM csoport konszolidált értékesítési árbevétele 2156 milliárd forint volt az idei első hat hónapban a tavalyi első fél évben elért 2769 milliárd forint után, adózott eredménye 222 milliárd forintra nőtt a tavaly ugyanebben az időszakban elért 209 milliárd forintos nyereségről – tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.