Tízmillió forintra bírságolta az Union Biztosítót a jegybank


A jegybank tízmillió forintos felügyeleti bírságot szabott ki az Union Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.-re (Union Biztosító), mert nem természetes személy ügyfeleinek csak flottás kötvénnyel tette lehetővé a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díjtarifák megkötését ötnél több gépjármű esetén – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A jegybank az Union Biztosító 2023. július 1-jétől kezdődő kockázatviselésekre vonatkozó kfgb díjtarifáját vizsgálta.

A közlemény szerint a kfgb-t nyújtó biztosítók nem korlátozhatják az üzembentartó törvény általi szerződéskötési lehetőségét és nem szűkíthetik saját ajánlatbefogadási és szerződéskötési kötelezettségüket sem.

Továbbá díjtarifa-hirdetésükben nem teremthetnek lehetőséget arra, hogy egyedi szerződésekre irányuló ajánlatok adott csoportját ne fogadják be, ugyanis a jogszabály lehetőséget biztosít az ügyfél számára egyedi kgfb szerződések megkötésére akkor is, ha a biztosítandó gépjárművek csoportja megfelel a gépjárműflotta törvényi definíciójának – közölték.

A jegybank kiemelte: a gépjármű üzembentartónak az egyedi- vagy flotta- szerződés közötti választásához olyan lényeges következmények is fűződnek, mint például, hogy a biztosított gépjárművek részt vesznek-e a bónusz-málusz rendszerben, miután csak az egyedi szerződések kerülnek besorolásra és nyilvántartásra a rendszerben.

Az ajánlatbefogadási kötelezettség jogszerűtlen szűkítése mellett a bírság kiszabásánál súlyosbító körülménynek minősült, hogy az Union Biztosító jelentős szereplő a kgfb piacon – közölte a jegybank.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).