Továbbra sem hagyja nyugodni az infláció a cégeket


A csökkenő tendencia ellenére továbbra is az infláció hátráltatta leginkább a cégek működését az elmúlt fél évben, miközben az energiaköltségek és a munkaerőhiány jelentősége sem enyhült – derül ki a K&H kkv bizalmi index felmérésből. A kereslet szűkülése és az árfolyamingadozás viszont már kevésbé meghatározó a vállalkozások jövedelmezősége szempontjából.

A vállalkozásoknak továbbra is nehézséget okoz az infláció. Ezt mutatja a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások hangulatát jelző K&H kkv bizalmi index legutóbbi felmérése. „A vállalkozásokat rendszeresen megkérdezzük, hogy melyek azok a tényezők, amelyek aktuálisan a leginkább nehézséget jelentik számukra. 2022 év vége óta az infláció hátráltatja őket elsősorban, legutóbb a cégek 38 százaléka nyilatkozott így, ami az eddigi legmagasabb arány. A kkv-kat tehát érezhetően megviselte a tavaly május-október közötti áremelkedés, annak ellenére, hogy ebben az időszakban 21,5 százalékról 9 százalékra mérséklődött annak mértéke. Azóta még további enyhülés látható, a januári adat 3,8 százalék, így várhatóan egyre kevésbé lesz meghatározó tényező a cégek életében” – tájékoztatott Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés vezetője.

Az inflációt követően továbbra is az energiaköltségek növekedését és a munkaerő vagy szakemberhiányt említették legnagyobb és szinte megegyező arányban a vállalkozások (28% és 27%).

A kereslethiány és az árfolyamváltozás jelentősége azonban enyhülni látszik. A kereslet szűkülése, mint befolyásoló tényező az előző negyedévi 25 százalékról 21 százalékra mérséklődött. Ennek hátterében az állhat, hogy a kiskereskedelmi forgalom decemberi, mindössze 0,2 százalékos csökkenése, valamint az a tény, hogy novemberben és decemberben az előző hónaphoz képest nőni tudott a forgalom, bíztatóan hat a szektorra. A kutatásból kiderül továbbá az is, hogy az árfolyamingadozás is egyre kisebb terhet ró a cégekre, legutóbb már csak 18 százalékuk nyilatkozott arról, hogy problémát okozott a mindennapi működésben az elmúlt félév során.

Forrás: K&H kkv bizalmi index


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

MBH Bank: Az év második felében pöröghet fel a növekedés

A magyar gazdaság kilátásai stabilak, így a fogyasztás, az ipari termelés, a kereskedelem és a vendéglátás második félévtől várható fellendülésének köszönhetően, az év átlagábaneléri a 2,7 százalékot a GDP növekedése, míg jövőre 3,7 százalékos bővülésre lehet számítani – vetítették előre az MBH Bank elemzői a legfrissebb makrogazdasági előrejelzéseket bemutató sajtóeseményen. Az elemzőkidén továbbra is 4,1 százalékos éves átlagos inflációval számolnak, míg 2025-re 3,4 százalékos fogyasztóiár-növekedést prognosztizálnak. A reálbérek 2023 szeptembere óta növekedést mutatnak, ami a következő hónapokban egyre inkább megjelenhet a fogyasztásban is, ezzel lökést adva a gazdasági növekedésnek. Az elemzők szerint a forint az év végére a 382,5-es szintig erősödhet, míg az év átlagában 385,6 lehet az euróval szemben

2024. május 2.

Egy II. kerületi vendéglátóhelyen talált áldatlan higiéniai állapotokat a NÉBIH

Súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai problémákat tapasztaltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei Budapesten, egy II. kerületi vendéglátóhely ellenőrzése során, emiatt az étterem tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztették, és megközelítőleg 50 kilogramm élelmiszert vontak ki a forgalomból – közölte a hatóság.

2024. április 30.

A KSH felgyorsítja a GDP-adatok közlését

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024 első negyedévétől kezdődően 15 nappal korábban, a tárgyidőszak végét követő 30. napon teszi közzé a bruttó hazai termék (GDP) adatait – közölte a KSH kedden.