Újabb banki felvásárlásokra számít a Deloitte


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt években számottevő aktivitás volt tapasztalható a banki fúziók és felvásárlások piacán a régióban, ami a jövőben tovább erősödhet – áll a Deloitte közleményében.

A közép- és kelet-európai régió és a balti térség bankszektorának teljesítményét az utóbbi időben stabilitás jellemezte: tőkemegfelelésük szilárd, az eszközállomány minősége javult, valamint a szektor nyereségessége növekszik. Ezeket a pozitív tendenciákat jelentősen támogatja a gazdasági növekedés, a javuló munkaerőpiaci körülmények és az intenzív hitelezési tevékenység– derül ki a Deloitte elemzéséből.

A bankok digitális átállása mellett a szektor másik meghatározó trendje a piaci konszolidáció, amit eladási oldalon az alapvető stratégiai fókuszba nem illeszkedő egységek értékesítése, míg a vételi oldalon az akvizíció révén elérhető méretgazdaságossági és egyéb szinergiák kiaknázására ösztönöz.

A közép- és kelet-európai országok bankpiacai a fúziók és felvásárlások terén az elmúlt években 2015-ben voltak a legaktívabbak 19 lezárt tranzakcióval, míg 2016 – 2018 szeptember között a tranzakciók száma valamelyest alacsonyabb volt.

A hitelezés felfutása, a növekvő profitabilitás és javuló eszközminőség fokozatosan csökkentette azt a korábbi tranzakciós nyomást, mely a legnehezebb helyzetben lévő bankokat bizonyos egységeik eladására késztette. Azonban közép- és hosszútávon a költséghatékonyság növelése mindinkább kulcsfontosságúvá válhat az éles bankpiaci versenyben, melyben a csupán 1-2%-os piaci részesedéssel rendelkező bankok – amelyek száma a közép- és kelet-európai térségben jelentős – várhatóan nem lesznek képesek felvenni a versenyt a vezető bankcsoportokkal. Mindez a konszolidáció felgyorsulásához és a tranzakciók számának növekedéséhez vezethet.

A régióban a legaktívabb felvásárló a magyar OTP Bank volt 2015 és 2018 szeptembere között (5 tranzakcióval), a második pedig a lengyel állam, amely 2015 óta 4 felvásárlást hajtott végre a PZU-n és az Alior Bankon keresztül.

A felmérés további fontosabb megállapításai:

  • 2017-ben a bankok tőkemegfelelése mind a 12 vizsgált országban stabil maradt. Az átlagos tőkemegfelelési mutató (21%) jelentősen meghaladta a szabályozói minimumot.
  • Az eszközminőség a nem teljesítő hitelek mérlegből való kivezetésének, valamint a háztartások és vállalatok javuló pénzügyi helyzetének köszönhetően jelentősen javult. A nem teljesítő hitelek átlagos aránya 2017-ben 6,1%-ra csökkent, megközelítve a válság előtti szinteket.
  • A jövedelmezőség 2017-ben kissé növekedett, azonban az átlagos sajáttőke-arányos nyereség (10%) még mindig a válság előtti szint alatt maradt. Továbbá a bankok eredményességét több országban a korábban megképzett hitelezési céltartalékok feloldása is növelte.
  • A tranzakciók számát tekintve a régió legaktívabb piacai 2015 és 2018 szeptembere között Lengyelország (8 tranzakció), Magyarország (8), Szerbia (7), és Románia (6) voltak.
  • A legaktívabb eladók a Raiffeisen (4 tranzakció) és a görög bankok voltak: a Piraeus Bank, a National Bank of Greece, az Alpha Bank és az Eurobank együttesen 7 bankot adtak el 2015 és 2018 szeptembere között.

„Rálátva számos régiós banki tranzakcióra azt érezzük, hogy mind az eladói, mind a vevői oldalon megvan a tranzakciós hajlandóság. A közelmúltbeli tranzakciók során a vevők és eladók egyaránt megalapozott motivációkkal rendelkeztek, amely motivációs tényezők várhatóan tovább erősödnek a következő években, mely tovább növelheti a tranzakciós aktivitást a közép- és kelet-európai banki piacokon” – Bíró Balázs, a Deloitte regionális pénzügyi tanácsadási üzletág pénzintézeti iparágának vezetője.

A teljes felmérés ezen az oldalon érhető el.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.