Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Társaságunk ÁFA körbe tartozó vállalkozás. A vevőtől előleget kapunk az évente meghatározott feladat elvégzésére, ami után előlegszámlát állítunk ki és az ÁFA-t megfizetjük.
Az előlegként megkapott összeget elkülönített számlán kell nyilvántartanunk, és az itt keletkezett kamatot is a feladatok elvégzésére kell fordítanunk. A kamat ebben az esetben pénzügyileg nálunk realizálódik, a vevő felé számviteli bizonylattal, illetve számlával számolunk el erről az összegről szerződés szerint negyedévente.
Az elvégzett feladatokra külön ütemezés nem került meghatározásra a szerződésben, csupán annyi, hogy az adott negyedévben teljesült munkákkal számoljunk el.
Előzőek alapján negyedévente számlát állítunk ki a teljesített munkavégzésről, illetve a teljesítéssel szemben keletkezett kamatról, ha a kamat által fedezett díjon felül történt munkavégzés, akkor negyedévente az előleg terhére is elszámolunk a számlában. Negyedévente tényleges ÁFA fizetési kötelezettségünk (pénzügyi teljesítés) csak a képződött kamattal szemben elszámolt teljesítés után keletkezik, a további munkavégzésre az előleg kerül felhasználásra, ami után az ÁFA-t már az előleg pénzügyi teljesítésekor megfizettük.

Kérdésem, hogy a teljesítésekről kiállított negyedéves számlát ÁFA 57.§, vagy 58.§ alapján kell kiállítanunk? Ezen belül is a negyedévben keletkezett kamattal, illetve a már korábban megkapott előleggel szemben az elszámolást azonos vagy eltérő módon (egyiket az 57., a másikat az 58.§) kell elszámolnunk?