Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Hulladék kereskedelemmel és újrahasznosítással foglalkozó cég elektronikai hulladékot vesz át térítés mentesen, szállítólevél kíséretében hulladékgazdálkodással foglalkozó cégtől újrahasznosításra.
A felvásárolt hulladékból kinyert anyagok egy részét általában meglévő eszközök javítására használják fel majd azokat aztán értékesítik.
A másik részét pedig önálló részegységként értékesítik, vagy természetesen ami már nem használható az pedig megsemmisítésre kerül.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény.
86. § (4) bekezdésének „c” pontja szerint, a rendkívüli bevételek között kell elszámolni, és halasztott bevételként időbelileg el kell határolni, a térítés nélkül átvett eszközök, továbbá az ajándékként, a hagyatékként kapott, a többletként fellelt eszközök piaci – illetve jogszabály eltérő rendelkezése esetén a jogszabály szerinti – értékét.

1. Segítséget szeretnék kérni, hogy a fenti jogszabály-részlet értelmében, elfogadható-e hogy 0 Ft -ért kapjuk térítés mentesen a hulladékot?
Lehet-e az újrahasznosítható hulladékanyag szokásos piaci értéke 0 Ft, vagy egy jelképes értéknek mindenképpen kell lennie?

2. Ha a hulladékot térítés mentesen úgy vesszük át, hogy mégis van értéke, akkor hogyan alakul az áfa fizetési kötelezettség? Ki fizeti az áfát?

3. A felhasznált hulladékanyagokból előállított termék értékesítésekor jól értelmezzük-e a törvényt, hogy már nem fordítottan adózik?