Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Tárgy : Állásfoglalás kérdése

A következő ügyben kérném szíves tájékoztatásukat.
Egyik ügyfelem interneten , az általa üzemeltetett webshopon keresztül szeretné értékesíteni magyar és külföldi nem adóalany ügyfelek felé termékét .
Az egyik esetben a raktár Magyarországon van, a rendelés után itt adják fel az árut. Ebben az esetben az áfa tv. 29-30 §-a szerinti távolsági értékesítésről beszélünk, és mivel a szóban forgó értékesítés vevője Közösségen belüli termékbeszerzés címen nem kötelezett adófizetésre, közösségi adószáma sincs, ezért ez után az értékesítés után mindenképpen az eladó fizeti meg az adót. Azt pedig az adott tagállami értékesítés volumenére ott előírt összeg, ill küszöbérték alatt az értékesítő választása dönti el, hogy melyik tagállamban: az indulási vagy a rendeltetési tagállamban történik-e az adózás.
Ebben az esetben jól értelmezzük-e azt, hogy a küszöbértékek eléréséig, ha úgy döntünk, hogy nem jelentkezünk be a külföldi tagállamokban adóalanyként 27%-os áfával kell számláznunk a külföldi vevőknek.

Kérdésem, mi a helyzet abban az esetben, ha közbeiktatunk egy másik internetes felületet pl. Amazon.
Ebben az esetben a folyamat a következő:A magyar cég a tulajdonában álló árut kiszállítja pl. Németországba és ott betárolja egy raktárba.A termék az Amazon internetes felületén jelenik meg, itt lehet megrendelni ( a felületen ki van írva, hogy a magyar cég az eladó ), ott fizet a vevő – de a számlát a magyar cég állítja ki, és küldi el a vevőnek az általa megadott email címre az internetes portál adatszolgáltatása alapján. A kiszállítást az EU-n belül Amazon végzi. A hozzá befolyt vételárat átutalja a magyar cégnek, levonva belőle a jutalék, raktározási díj és a csomagkezelés költségét.Ezekről természetesen számlát állít ki a magyar félnek. A visszárú helyzetét is az Amazon kezeli, a szerviz a magyar cégé.
Ebben az esetben is alkalmazható-e a távolsági értékesítés szabálya és az értékhatárok eléréséig számlázhatunk magyar áfával, vagy mivel ebben az esetben nem közvetlenül Magyarországról történik az értékesítés ( Németországban bérel raktárt és onnan értékesít ) itt az értékesítés helye szerinti tagállamban lesz teljesített az eladás, és be kell Németországban jelentkeznünk adóalanyként ?
Mi lesz a helyzet az átszállított termékkel ? Az áfa tv. 12 §-a alapján , mint saját termék mozgatása az Unión belül, a magyar cégnél belföldön adóztatandó tényállás ( termékértékesítés ) merül fel ?
Lehet-e mentes közösségen belüli értékesítésként kezelni magát az átszállítást, ha a belföldi adóalany tulajdonos bejelentkezik Németországban adóalanyként és rendelkezik német közösségi adószámmal ?
Elegendő-e a számlát pdf formátumban emailben elküldeni a vevőknek ?
Hol és hogyan kell a német adóregisztrációt elindítani, bejelenteni, amennyiben az szükséges ?

Kérnénk mielőbbi állásfoglalásukat, hogy tevékenységünket a jogszabálynak megfelelően tudjuk elkezdeni.