Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Tisztelt Szakértők!

Mezőgazdasági szövetkezet végelszámolásával kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni.
A szövetkezet mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készít. A végelszámolás kezdetén a saját tőkéje az alábbiak szerint alakult:
– Jegyzett tőke: 750 e Ft
– Eredménytartalék: – 120.515 e Ft
– Tőketartalék: 5.952 e Ft
– Lekötött tartalék: 176.057 e Ft
– Adózott eredmény: – 651 e Ft
Mindösszesen: 61.593 e Ft (azóta nem készült új beszámoló)

A lekötött tartalék a 2006. évi X. tv 104. § (2) és (3) bekezdései szerint képzett közösségi alap. A közösségi alapot a Ptk. rendelkezése szerint az alapszabályban nevesített szervezet részére adjuk át (Ptk. 3:334. § (2)). A tőketartalék még az új szövetkezeti törvényre való „átállás” előtt keletkezett.

Jól gondolom, hogy a 2006. évi X. tv. 106. § (8) bekezdése szerint ezt az összeget a lekötött tartalékba kellett volna helyezni? (a tőketartalék a negatív eredménytartalék rendezése utáni értéken szerepelt és szerepel most is)

Ha igen, akkor tekintve, hogy a szövetkezet mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készít, a tárgyévi könyvelésben tudjuk a hibát javítani (398/2012. (XII. 20.) Korm. rendelet 5. § (2))? Tehát lekötött tartalékba átkönyvelni?

További kérdésem, hogy ezen összeg sorsa, ha lekötött tartalékba is kell helyezni, hogyan alakul? Dönthet-e úgy a legfőbb szerv, hogy ezt közösségi alapnak tekinti tehát majd átadja az alapszabályban nevesített szervezetnek, vagy az a tagokat illeti meg jogutód nélküli megszűnésnél?

Jól gondolom, hogy a végelszámolást követően a vagyon kiadásának jogosultsági sorrendje az alábbiak szerint alakul:
1. hitelezők
2. közösségi alap jogosultja
3. tagok

Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm szépen!