Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Tisztelt Szakértő!

Önellenőrzés hatásának számviteli elszámolásával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni!

Az adóév folyamán önellenőrzéseket nyújtottunk be különböző adónemek vonatkozásában, amelyek során az adókötelezettség csökkent. A hiba nem tekintendő jelentősnek.

A kérdésem, hogy az adókötelezettség csökkenésének mi a helyes főkönyi elszámolási, könyvelési módja? Az adókülönbözetet egyéb bevételként kell elszámolni és a főkönyv és az adófolyószámla egyeztetésekor a ráfordítás és a bevétel főkönyvi számlát együttesen kell nézni, vagy a kötelezettség csökkenés könyvelhető az egyéb ráfordítás csökkenéseként?

A főkönyvi könyvelés szempontjából van-e különbség a jelentős és a nem jelentős hiba között (a jelentős hiba esetén szükséges részletező nyilvántartáson, háromoszlopos beszámolón kívül)?

Mi a helyes számviteli elszámolás abban az esetben, ha az önellenőrzés során bérjárulékok (56-os számlaosztály) tekintetében keletkezik adókötelezettség csökkenés?

Önellenőrzések során voltak olyan adónemek, amelyek esetében adókötelezettség növekedés keletkezett. Az adókülönbözet egyéb ráfordításként került könyvelésre.

Az egyéb ráfordításként lekönyvelt önellenőrzési pótlékot az adóhatóság utólag elengedte és elrendelésre került az eredeti esedékességgel történő törlése. 

Kérdésem, hogy az önellenőrzési pótlék elengedését, törlését egyéb bevételként kell könyvelni, vagy csökkenthető a törölt pótlék összegével az egyéb ráfordítás összege?

Mi a helyes számviteli elszámolás abban az esetben, ha az önellenőrzési pótlék csak részben kerül elengedésre/törlésre?

Válaszát várom és előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Parádi Róbert