Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Kérem, tájékoztassanak a lehetséges megoldás(ok)ról az alábbi esetben:

Egy önkormányzat térítés nélküli átvétel mellett vízi közmű eszköz tulajdonosa lett.

A vízi közmű eszközt az eredeti tulajdonos 100 %-os, részben EU-s, részben állami támogatás mellett szerezte be, amely ezt az eszközt – az üzembe helyezéssel egyidejűleg – a 2011. évi 209. törvény 8. §. szerint térítés nélkül átruházta az önkormányzata. Az eszköz kivezetésével egyidejűleg a támogatások miatti halasztott bevételt is kivezette, ki kellett vezetnie.

Az eszközt az önkormányzat a korábbi tulajdonos részére jogszabály, illetve vagyonkezelési szerződés alapján vagyonkezelésbe visszaadja.

Kérdés, hogy ki lehet jogosult/köteles és milyen feltételek mellett – az immáron térítés nélküli átvétel jogcímen – keletkezett halasztott bevételek passzív időbeli elhatárolásának feloldására.
A használat során felmerülő értékcsökkenés költségét – a számvitelről szóló törvény előírása szerint – a vagyonkezelésbe vevő társaság viseli.
A vagyonkezelési szerződés rendelkezései szerint a vagyonkezelő a teljes ÉCS-t az eszköz értékmegőrzésére kell, hogy fordítsa.
A negatív eredmény elkerülése érdekében átruházható-e az elhatárolt halasztott bevétel elszámolás joga (ha igen, hogyan), mivel a vagyonkezelőnél a hatósági áras szolgáltatás esetében fedezethiány léphet fel.