Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Az alábbi esetben hogyan kell helyesen kiszámítani a dolgozó szabadságát ill. szabadságmegváltását?

Az alkalmazott 1980. szeptember 26-án született.
2012. május 26-ától van munkaviszonyban a társasággal.
2012. december 21-én egészséges gyermeke született. E naptól kezdődően igénybe vette a TGYÁS-t (mely 2013. 06.06-án telt le), majd annak lejárta óta gyed-en van.
A gyed lejárta után gyes-re kíván menni.
Bejelentette, hogy 2015. január 31-ével meg kívánja szűntetni a munkaviszonyát. Alkalmazója nem gördít akadályt ez elé, valószínűleg közös megegyezéssel fog megszűnni a munkaviszonya 2015. január 31-én.
Akkor még gyes-en lesz.
Gyermeke születése után, 2012. decemberben írásban kérte a gyermek után járó pótszabadságot, majd 2013-ban is írásban kérte a gyermek után járó pótszabadságot.
Sem a rendes szabadság, sem a pótszabadság kiadására eddig nem került sor, hiszen a szülés óta még nem állt munkába.
A munkaviszony megszűnésekor a járó, de ki nem vett szabadságot tudomásom szerint meg kell váltani, azaz ki kell fizetni.
2012-ben a dolgozó nem vett ki szabadságot.
A 2012-re járó rendes szabadsága a 220 munkaviszonyban töltött nap alapján arányosítva 14 nap, a 2013-ra járó 340 nap (a megmaradt TGYÁS és a gyed első hat hónapja) után az arányos rendes szabadsága 22 nap. Ez együtt 36 nap.
A kérdés egyik része, hogy a gyermek utáni pótszabadságot ugyancsak arányosítani kell-e, vagy függetlenül a szabadság alapjául szolgáló napok számától mindkét évben 2 napot hozzá kell adni az eddig számított szabadsághoz? Az első esetben a rendes szabadság 36 napjához 3 napot, a második esetben pedig 4 napot kell hozzászámítani.
A kérdés tehát, hogy 39 vagy 40 nap szabadságot kell megváltani a dolgozónak a munkaviszonya megszűnésekor?

A másik kérdés, hogy milyen bérrel kell elszámolni a szabadság-megváltást?
A munkavállaló – függetlenül a távollététől – minden évben fizetésemelésben részesült, és fog is 2015. január 1-étől.
2015. január 31-én (a munkaviszony megszűnésekor) melyik évi alapbérével (pótlék nem volt) kell beszorozni a járó szabadságnapokat a kifizetés megállapításához?