Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

  1. Az alacsony hozzáadott értékű csoporton belüli szolgáltatásként való minősítésnek több feltétele van.
  • Egyik feltétel a szolgáltatás nem főtevékenységként keretében történő nyújtása. Hogyan kell ezt érteni? Társaságunk főtevékenysége megegyezik a nyújtott szolgáltatás jellegével, 6920 számviteli jellegű szolgáltatás. Ugyanakkor a csoport főtevékenysége (a csoport tagvállalatai által végzett jellemző tevékenységek) élelmiszeripari és élelmiszer kiskereskedelmi tevékenység. Adó szaklap 2018/12-13. lapszámban megjelent A menedzsmentdíj és transzferár témában készült szakmai cikk 4.5.2 pontjának végén úgy foglalnak állást, hogy a csoport szempontjából kell a főtevékenység szerinti minősítést megtenni, tehát a csoporton belül egyes feladatok elvégzésére létrejött társaságok által végzett szolgáltatások tekinthetőek alacsony hozzáadott értékűnek.
  • Ezentúl teljesülnie kell annak a feltételnek, hogy a szolgáltatás értéke nem haladja meg a szolgáltatást nyújtó fél adóévi nettó árbevételének 5 százalékát, vagy a szolgáltatást igénybe vevő fél adóévi üzemi költségeinek és ráfordításainak 10 százalékát, azzal, hogy e feltételeket a nyilvántartást készítő adózó vonatkozásában kell vizsgálni. Ezen arányokat tagvállalat vagy cégcsoport szintjén kell vizsgálni? Ha tagvállalat szintjén akkor ez azt jelentené, hogy az a szolgáltatást nyújtó társaság, aki csak a cégcsoport számára végez a transzfer ár rendelet 1. melléklete szerinti szolgáltatást, nem alkalmazhatja a transzfer ár nyilvántartás elkészítése során az egyszerűsítést.
  • Illetve a 150 millió Ft-os értékű felső határ mindenképpen kizárja az egyszerűsített nyilvántartás készítésének lehetőségét?

Amennyiben a feltételek nem teljesülése miatt alacsony hozzáadott értékű csoporton belüli szolgáltatásként az egyszerűsítést nem tudjuk alkalmazni, a bővebb adattartalmú nyilvántartás készítése mellett, a szolgáltatás piaci értéke a 3-7 %-os haszonkulcs figyelembe vételével alátámasztható?

2. Ehhez kapcsolódóan további kérdésünk, hogy a több leányválallat számára azonos, vagy hasonló feltételek mellett nyújtott számviteli szolgáltatásról társaságonként egyedi vagy a több társaság vonatkozásában összevont nyilvántartást kell-e készíteni? Mi az összevonás vagy egyedi nyilvántartás készítésének követelménye ebben az esetben? Összevont nyilvántartás esetén az adatszolgáltatást is összevontan kell teljesíteni?

3. Ügyleti nettó nyereségen alapuló módszer választása esetén a tesztelt fél lehet a szolgáltatást igénybevevője?