190 ezer forintos minimálbért szeretne a SZEF


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelentős béremelést szeretne elérni a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), 2019. január 1-jétől a minimálbért bruttó 190 ezer forintra, a garantált bérminimumot pedig bruttó 247 ezer forintra javasolják emelni – mondta Földiák András, a SZEF elnöke szerdán Budapesten az Almássy téren tartott sajtótájékoztatón.

Jelenleg a minimálbér bruttó 138 ezer forint, a garantált bérminimum pedig 180 500 forint.

A szakszervezet egy harmadik bérelem, a diplomás bérminimum bevezetését is szükségesnek tartja, amit véleményük szerint bruttó 321 ezer forintban kellene meghatározni – tette hozzá az érdekképviselet elnöke.

Boros Péterné, a SZEF alelnöke és a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke kérdésre válaszolva elmondta, hogy az MKKSZ becslése szerint az általuk javasolt béremelés körülbelül 169 milliárd forint plusz kiadást jelent a költségvetésnek.

A közalkalmazotti bértáblának a SZEF által javasolt összegek képezzék az alapját, a bértáblában feltüntetett illetménytételeket pedig ezekhez a kötelező bérelemekhez rögzítsék – fogalmazta meg Földiák András a SZEF további követelését.

A szakszervezeti vezető, mint a közszférában dolgozók egyik érdekképviseleti szervezetének az elnöke elmondta, hogy ma Magyarországon súlyos létszámhiány van a közszolgálatban, nagyon sok a kötelezően elvárt túlóra, ugyanakkor a kormányzati oldal létszám leépítéssel fenyegetőzik. „Ha annyi betöltetlen állás van és annyi túlórára kötelezik a dolgozókat, akkor mi indokolja a létszámcsökkentést?”- tette fel a kérdést Földiák András.

A SZEF egy élhető ország megteremtésében akar segíteni, ehhez azonban az első lépés a jövő évi költségvetés – amit az Országgyűlés 2018. júliusában fogadott el – átalakítása – hangoztatta a szakszervezet elnöke.

A köz- és a versenyszférában dolgozó munkavállalókat sújtó problémák közül Földiák András kiemelte még a cafeteria rendszer átalakítását is.

A SZEF elnöke felidézte, hogy a Miniszterelnökség még a nyár elején jelentette be, hogy november 30-ig a kormányzati köztisztviselők, kormányzati tisztviselők 20, vagy 30 vagy 40 százalékát le kell építeni. Földiák András sérelmezte, hogy nem volt egyeztetés az ügyben, illetve, hogy a leépítés jelenlegi állapotáról nem tudnak semmit.

Boros Péterné, az MKKSZ elnöke a létszámleépítés kérdésének tisztázására kezdeményezte a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) összehívását. A KÉF működési szabályzatából idézett és azt a részt emelte ki, amelynek értelmében: „a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum véleményét ki kell kérni az igazgatási munkaerővel és személyi juttatásokkal való gazdálkodás kérdéseiben” … a kormány döntését megelőzően, előzetesen megküldi az érdekképviseletek részére, olyan időpontban, hogy megfelelő idő álljon rendelkezésre az oldalak számára az álláspontok kialakítására”.

Boros Péterné szerint a kormánynak felelnie kell arra a kérdésre: „igaz-e, hogy október végéig fogják a felmondásokat kézbesíteni több ezer kormány tisztviselőnek?” „Ez lesz a közel 80 százalékban női kormánytisztviselő karácsonyi ajándéka?” – fogalmazott az MKKSZ elnöke. A sajtótájékoztató helyszínén egy nagyobb molinót feszítettek ki, amelyen a következő felirat szerepelt: „Többet a köznek!”

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 19.

Szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai

A magyar munkavállalók és családjaik minél erőteljesebb védelme érdekében tovább szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai. Hamarosan megkezdődik azon rendelettervezet társadalmi egyeztetése, amely – a magyar munkahelyek és a hazai munkaerőpiac védelme mellett – tovább segítheti az álláskeresők által igénybe vehető képzések megszervezését, ezzel érdemben hozzájárulva a hazai munkaerő-tartalék mozgósításához és az aktivitás további növeléséhez – jelentette be csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. szeptember 19.

Czomba: szükség van a megerősített ifjúsági garanciaprogramra

Szükség van a megerősített ifjúsági garanciaprogram kezdeményezésre – hangsúlyozta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Magyarország EU-elnökségéhez kapcsolódó Az ifjúsági munkaerő-kínálat mobilizálásának legújabb kihívása – a megerősített ifjúsági garancia című szakmai konferencián, Budapesten.

2024. szeptember 17.

A sabbatical munkajogi szabályai

A modern munkahelyi kultúrában egyre inkább elterjedt a sabbatical, vagyis a hosszabb fizetés nélküli szabadság fogalma. A sabbaticalra hazánkban legtöbbször alkotóévként vagy alkotói szabadságként hivatkoznak, de a szűk értelemben vett alkotás mellett vagy helyett ez az időszak a feltöltődésre és új készségek elsajátítására is kiváló lehet. A sabbatical intézményéről ugyan nem, de a fizetés nélküli szabadság szabályairól rendelkezik a Munka Törvénykönyve, így a hatályos munkajogi szabályok keretei között a sabbatical a fizetés nélküli szabadság relációjában vehető figyelembe.