34 milliárd megváltozott munkaképességűeknek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Három pályázatot írt ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a megváltozott munkaképességűek idei és jövő évi foglalkoztatására – jelentette be a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.


Czibere Károly közölte, csaknem 80 ezer fogyatékos, egészségkárosodott, megváltozott munkaképességű ember dolgozik az elmúlt években megújított pályázati rendszernek köszönhetően, mintegy kétszer annyi, mint korábban.

Elmondta, az idén a munkahely-teremtési pályázat 34 milliárd forintos keretéből több mint 30 ezer megváltozott munkaképességű embert foglalkoztattak az akkreditált cégek, és reményeik szerint jövőre is legalább ezen a szinten tudják majd tartani mind a támogatási szintet, mind pedig a programba bevont emberek körét. Közölte: a jelenlegi rendszert tovább kívánják finomítani, javítani.

Czibere Károly azt hangoztatta, a kormányzat elkötelezett abban, hogy akit lehet, aktivizál, hogy a passzivitásra kárhoztató segély helyett a saját munkájukból tudjanak megélni. A megváltozott munkaképességű emberek számára nagy lehetőség a pályázati támogatási rendszer, mert értelmes, értéket teremtő munkát tudnak végezni, amivel a jövedelmüket legalább a kétszeresére tudják növelni – mondta.

Munkaügyi e-könyv csomag Koobe Slimbook HD olvasóval

Átalakuló emberi erőforrás menedzsment
Kézírás és karrier
Kezedben a karriered!
Humán controlling eszközök a gyakorlatban
TOP 100 munkajogi kérdés és válasz

 

Az államtitkár két kisebb pályázatról is beszámolt; az egyik egy idei évre szóló, 180 millió forintos kiegészítő program, melyben 650 embernek akarnak munkát biztosítani, míg a másik egy munkahelyteremtést célzó pályázat, amelyben 450 millió forintos keretből 200 új, illetve átalakított álláshely alakítható ki.

Czibere Károly a sajtótájékoztatót az egyik legnagyobb, megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató cég, a FŐKEFE Közhasznú Nonprofit Kft. zuglói telephelyén tartotta. Szabó György, a mintegy 4 ezer – köztük 3700 megváltozott munkaképességű, súlyosan fogyatékos – embert foglalkoztató cég ügyvezető igazgatója elmondta, a náluk dolgozók olyan hasznos munkát végeznek, mint például a naptárgyártás, amellyel a hazai piac 50-60 százalékát ők tudják kiszolgálni.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 29.

Haláleset a családban, így segíthet a munkáltató

Egy hozzátartozó elvesztése mindannyiunk számára váratlan és fájdalmas esemény az életünk során. Ilyenkor teljesen érthető és természetes, hogy szükségünk van időre a veszteség feldolgozására, és a temetéssel kapcsolatos teendők elvégzésére. A munkáltatónak is kötelessége, hogy a gyászoló dolgozó terhén enyhítsen. Ennek módja a rendkívüli, vagyis az alapszabadságon felül járó, úgynevezett temetési szabadság biztosítása. A közelgő halottak napja apropóján – bár ez bármikor máskor is aktuálissá válhat – az Index szakértőhöz fordult, összeszedtünk mindent, amit a temetési szabadságról tudni érdemes.

2024. október 29.

Szorul a munkaerőpiaci hurok, az emberközpontú vezetés a kiút

Rohamléptekben változik a munkaerőpiac: ma már nemcsak a tehetségekért, hanem az alkalmas munkavállalókért is kiélezett verseny zajlik. Magyarországon évente közel 30 ezer fővel kevesebben lépnek be a munkaerőpiacra, mint ahányan nyugdíjba mennek vagy külföldre távoznak. A vállalatoknak fel kell készülniük az állandósuló munkaerőhiányra. Radikálisan új szemléletre van szükségük ahhoz, hogy sikeresen alkalmazkodjanak a megváltozott feltételekhez.

2024. október 29.

Kutyabarát munkahelyek: lehetőségek, kihívások és jogszabályi keretek

A kutyabarát irodák egyre népszerűbbé válnak a munkahelyi környezetben, mivel számos kutatás kimutatta, hogy a kutyák jelenléte csökkenti a stresszt és növeli a dolgozók elégedettségét. A kutyák munkahelyre való beengedése ugyanakkor számos kérdést és kihívást vethet fel, amelyek megoldása alapos tervezést és megfelelő szabályozást igényel.