A 6 leghihetetlenebb állás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Mashable 6 olyan álomállást gyűjtött össze, amelyek többségéről azt is nehéz elhinni, hogy léteznek, mégis valódi, fizetett állásokról van szó.


A Mashable bizarr összeállításának legbizarrabb eleme talán a „fake executive”, a hamis vezető állású tisztviselő.  A munka abból áll, hogy úgy kell viselkedni mintha a cég valódi döntéshozójának, leszámítva, hogy nem kell fontos döntéseket hozni. Egyes kínai cégek azért alkalmaznak fehér embereket ilyen pozíciókban, hogy növeljék elfogadottságukat, hitelüket a nemzetközi üzleti életben.

Ehhez képest  szinte nem is mondható meglepőnek, hogy létezik olyan főállás is a Mashable cikke szerint, amely vízi csúszdák, illetve luxus ágyak teszteléséről, vagy csokoládék kóstolásáról szól. 

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül.
A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.
A szolgáltatást a munkajog.hu portál felületén keresztül éri el, ahol többféle csomagajánlat közül is választhat.

Részletes információ >>

Éppenséggel persze ezek sem mondhatók mindennapos foglalkozásoknak, ahogy a listában még szereplő pandákra vigyázás sem,  s a tricikliző, Google Street View-hoz felvételeket készítők munkája sem.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.