A hét kérdése: a kötetlen munkarend
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kötetlen munkarend milyen munkakörökben alkalmazható? Irodai munka esetén jogosult-e kötetlen munkarend biztosítására a munkáltató, ha igen milyen feltételekkel? Valamennyi munkavállalónak jogosult-e a munkáltató a kötetelen munkarendet biztosítani? Előfordulhat-e hogy a kötetelen munkarend biztosítása miatt a munkaügyi felügyelet vagy bármilyen más hatóság szankcionál?
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerint akkor beszélünk kötetlen munkarendről, amikor a munkáltató a munkaidő beosztásának jogát – a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel – a munkavállaló számára írásban átengedi. A munkarend kötetlen jellegét nem érinti, ha a munkavállaló a munkaköri feladatok egy részét sajátos jellegüknél fogva meghatározott időpontban vagy időszakban teljesítheti [Mt. 96. § (2) bekezdés].
Kötetlen munkarend tehát bármely munkakörben alkalmazható, amelynél teljesül, hogy a munka önállóan szervezhető meg, azaz valóban a munkavállaló dönthet arról, hogy mikor, milyen ütemezésben teljesíti a feladatait. Ez számos irodai, szellemi munkakörben megvalósulhat. Annak sincs akadálya, hogy egy munkáltató valamennyi munkavállalója kötetlen munkarendben dolgozzon, ha az előbbi feltétel mindegyikük esetén teljesül.
A szabály azt is megengedi, hogy bizonyos sajátos feladatokat a kötetlen munkarendű munkavállaló is csak meghatározott időpontban, időszakban teljesíthessen. Ide tartozhatnak az értekezletek, vagy kötelező továbbképzések. A kötetlen munkarend esetén nem kell alkalmazni a munkaidő-beosztására vonatkozó törvényi szabályokat és munkaidő nyilvántartást sem kell vezetni, csak a szabadságot kell nyilvántartani [Mt. 96. § (3) bekezdés].
A munkaügyi hatóság jogosult ellenőrizni a munka- és pihenőidőre a munkaviszonyra vonatkozó szabályban előírt rendelkezések megtartását [a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény 3. § (1) bekezdés f) pont].
Ha azt állapítja meg, hogy a kötetlen munkarendben dolgozó munkavállalók valójában nem önállóan szervezik meg a munkájukat, azaz valójában kötött munkarendben teljesítenek, úgy elmarasztalhatja a munkáltatót a munkaidő-beosztásra, illetve a munkaidő nyilvántartására vonatkozó szabályok megszegéséért. A szabálytalanul alkalmazott kötetlen munkarend miatt több munkabér szabály is sérülhet, amiért szintén szankcióknak lehet helye.
Válaszadó: Dr. Kártyás Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt talál.