A hét kérdése: besorolás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 119. §.- ban és a közszolgálati tisztviselők képesítési előírásairól szóló 29/2012. (III.7.) Korm. rendelet 3. sz. mellékletében foglalt 148. sz. feladatkörre meghatározott képesítési követelményekre tekintettel jelenleg állományban lévő II. besorolási osztályban, számlavezetési ügyintéző munkakörben foglalkoztatott kolléganő mutatta be pedagógiai végzettséget igazoló oklevelét illetve a Pénzügyi – számviteli ügyintéző ( OKJ 52 3432 4) megnevezésű szakképesítést igazoló bizonyítványát.

A bemutatott bizonyítványok együttes figyelembe vétele esetén elégséges-e a meglévő iskolai végzettség és szakképesítés az I. besorolási osztályba történő átsoroláshoz vagy a feladatkörére előírt szakirányú felsőfokú iskolai végzettség megszerzése szükséges? Jelen esetben, az adott feladatkörre mi tekinthető szakirányú felsőfokú iskolai végzettségnek, melyet a Kttv. 119. §.-a előír?


A kérdésre a választ a közszolgálati tisztviselők képesítési előírásairól szóló 29/2012. (III.7.) Korm. rendeletben lehet megtalálni, annak 3. számú melléklete határozza meg az államigazgatási szerveknél az egyes feladatkörökhöz meghatározott végzettségeket és szakképzettségeket, illetve szakirányú szakképesítéseket. A számlavezetéssel kapcsolatos feladatkörre vonatkozóan a 148. pont tartalmazza, hogy az I. besorolási osztályhoz szükséges végzettség: „egyetemi szintű gazdasági agrármérnök vagy jogász szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű közgazdasági felsőoktatásban szerzett szakképzettség; biztosításmatematikus, aktuárius szakképzettség; főiskolai szintű államigazgatási és szociális igazgatási felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai végzettség és mérlegképes könyvelői, felsőfokú okleveles könyvvizsgáló, banki szakügyintéző, banki tanácsadó, szakképesített bankreferens, banki ügyintéző, banki, befektetési termékértékesítő, okleveles pénzügyi revizor, pénzügyi szakügyintéző, pénzügyi tanácsadó pénzügyi-számviteli szakellenőr, pénzügyi-számviteli ügyintéző, számviteli szakügyintéző szakképesítés.”

Kommentár a munka törvénykönyvéhez

A Kommentár új kiadása elsősorban az új Ptk. hatálybalépéséhez, illetve az Mt. ehhez igazodó módosításához kapcsolódó változásokat dolgozza fel. Elméleti és gyakorlati szempontból részletesen áttekinti a Ptk. munkajogban is alkalmazandó rendelkezéseit, figyelemmel azok sajátos munkajogi tartalmára.

 

Bővebb információk és megrendelés itt.

A felsorolás szerint megfelelő az egyetemi vagy főiskolai végzettség és a pénzügyi-számviteli ügyintéző szakképesítés. Megítélésem szerint tehát az ezen képesítéssel rendelkező tisztviselő az I. besorolási osztályba átsorolható.

Válaszadó: Dr. Rácz Réka


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. április 25.

MASZSZ: a súlyos csonkolásos munkabalesetek száma a másfélszeresére emelkedett

Mint minden évben, a MASZSZ több szakszervezettel közösen idén április 29-én este is gyertyagyújtással és koszorúzással emlékezik a munkabalesetek áldozataira a csepeli emlékműnél. Az emléknap a megemlékezésen túl idén is alkalom arra, hogy értékeljék a szakértők az elmúlt egy év munkavédelmi helyzetét, s összegezzék, mit sikerült elérni és megvalósítani ezen a területen – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.