A hét kérdése: szabadság nyilvántartása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Új Mt. arról rendelkezik, hogy 2013-tól a szabadságot órában kell nyilvántartani. Ez a rendelkezés teljes munkaidős munkavállaló esetében azt is jelenti, hogy órában is ki lehet venni a szabadságot, azaz nem egész napot, hanem csak 1-2 órát?


A konkrét esetben a közalkalmazottak az alábbi munkaidő besoztás szerint dolgoznak: hétfőtől – csütörtökig: 07.30-tól 16.00-ig, pénteken: 07.30-tól 13.30-ig. Ez azt jelenti, hogy aki hétfőn akar szabadságra menni annak 8,5 órát, aki pénteken, annak 6 órát kell kivennie?

A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 124. §-ának a 2013. január 1-jével hatályba lépő szabályozása szerint a szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.

A napi munkaidő mértékétől eltérő munkaidő-beosztás esetén, a munkavállaló a szabadság kiadása során a beosztással azonos tartamra mentesül munkavégzési kötelezettsége alól és a kiadott szabadságot ezzel egyező óraszámban kell elszámolni és nyilvántartani. Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni.

Ez a jogszabályi rendelkezés azt jelenti, hogy egy nap szabadság 8 óra munkavégzés alól mentesít, tehát, amennyiben egyenlőtlen a munkavállaló (közalkalmazott) munkaidő-beosztása, így például csak 6 órát dolgozik, akkor az nem „emészti fel” egy egész napi szabadságát, hanem csak annak az arányos részét, 6 óra esetén a háromnegyedét. Azokon a napokon, amikor viszont 8,5 órát dolgozik, akkor ezzel nemcsak egy, hanem a nyolc órát meghaladó további fél órára tekintettel arányosan több szabadsága „fogy el”.

Összességében a kérdésére a válasz az, hogy aki hétfőn akar szabadságra menni annak 8,5 órát, aki pénteken, annak 6 órát kell kiírni, illetve, amennyiben az adott munkanapra csak 1-2 óra munkavégzésre lenne beosztva (ahogyan az a kérdésének elején szerepel), akkor nem egész napot kell kivenni, kiadni, hanem arányosan történik a kiadás/kivétel.

Ez a szabályozás a közalkalmazottakra is irányadó 2013. január 1-jétől, tekintettel arra, hogy a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 59. §-a nem zárja ki az Mt. előbbiekben bemutatott 124. §-ának alkalmazását.

A kérdést dr. Rácz Réka szakértőnk válaszolta meg.

Elmerült az új Mt. részleteiben?
Itt a segítség: Munkajogi e-kommentár

Könnyen kezelhető, áttekinthető felület • Folyamatosan frissülő és bővülő adatbázis • Egyszerűen kereshető magyar és nemzetközi jogi anyagok

Részletekért kattintson >>>


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.