A hét kérdése: szombati munkavégzés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Érdeklődnék, hogy NGM rendelet szerinti munkanap áthelyezés esetén, azon a héten, amikor emiatt szombaton munkavégzés lesz (azaz hétfőtől péntekig 48 óra a rendes munkaidő), elrendelhető heti 40 órás munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalók számára még ezen felül rendkívüli munkavégzés is?


Előzmények

A 2013. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló 28/2012. (IX. 4.) NGM rendelet  – melynek a hatálya kiterjed mindeny munkáltatóra és munkavállalóra – 2. § c) és d) pontja szerint idén még két szombati napon dolgozunk. 2013. december 7-én (szombat) december 24-ét (kedd), míg december 21-én (szombat) a december 27-ei napot (péntek) dolgozzuk le.

Válasz a kérdésre

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban Mt.) 99. §-ának (8) bekezdése alapján az Mt. 102. § (5) bekezdése szerint meghatározott munkarendet, azaz az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalók munkaidő-beosztásának a munkaszüneti nap miatti megváltoztatását alkalmazó munkáltatónál – munkaidőkeret hiányában – a szombaton történő munkavégzéssel érintett naptári héten a 99. § (2) bekezdés b) pont nem irányadó. 

Az előbbi mondatban felhívott 99. § (2) bekezdés b) pontja mondja ki, hogy a munkavállaló beosztás szerinti heti munkaideje legfeljebb negyvennyolc óra lehet. Ettől tehát, azaz a munkaidő-beosztás heti 48 órás felső mértékétől a megváltozott munkaidő-beosztású héten munkaidő-keret hiányában is el lehet térni.

Munkaidő-keret esetén a munkaszüneti napok miatt megváltozott munkaidő-beosztástól független eltérési lehetőséget a munkaidő-beosztás heti 48 órás felső mértékétől az Mt. 99. § (7) bekezdése tartalmazza, amely kimondja, hogy egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén a 99. § (2) bekezdés b) pontját azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a beosztás szerinti heti munkaidő tartamát átlagban kell figyelembe venni.

Ebből következően tehát lehetőség van további, rendes munkaidő elrendelésére is, nem szükséges rendkívüli munkaidőt elrendelni.

Válaszadó: dr. Rácz Réka

Önnek is van munkajogi kérdése?

Kérdés-válasz szolgáltatásunk keretében szakértőink 5 munkanapon belül megválaszolják kérdését!

Rendelje meg most!

3 db, 6 db vagy 10 db kérdési jogot vásárolhat és egész éves adatbázis hozzáférést.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.