A magyaroktól is védené a munkaerőpiacot az SPÖ


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az SPÖ úgymond megvédené az osztrák munkavállalókat a külföldiek „bér- és szociális dömpingjétől”.


Október 15-én előrehozott parlamenti választásokat tartanak Ausztriában. A választási programról és a párt listájáról várhatóan majd csütörtökön dönt az SPÖ vezetése.

A programban kitérnek arra, hogy megvédenék az osztrák munkavállalókat a külföldiek bér- és szociális dömpingjétől, „a gyengébb gazdasági körülményekkel rendelkező kelet-európai államokból érkezők számára akkor tennék hozzáférhetővé a munkalehetőséget, ha nem találnak osztrák munkavállalót a feladatra”.

A program elsősorban a munkavállalók és a vállalkozások tehermentesítésére összpontosít, összesen 5,3 milliárd eurós (mintegy 1600 milliárd forint) tehermentesítés irányoz elő. Eszerint évente ezer euróval csökkentenék a munkavállalók utáni adóterheket, 1500 euróig (455 ezer forint) adómentessé tennék a jövedelmeket. Továbbá szigorítanák a nagyvállalatokra vonatkozó adószabályokat, és rugalmasabbá tennék a munkaidőt. 2020-ig kétszázezer új munkahelyet teremtenének és az ötven éven felettieknek biztos foglalkoztatást garantálnának.

Figyelnének az osztrák infrastruktúra kiépítésére, és nem adnának át az Európai Unión kívüli tulajdonosnak stratégiailag fontos osztrák vállalkozásokat.

A biztonság kérdésében közös európai menekültrendszert, igazságos menekültelosztást, unión kívüli elosztó központokat szorgalmaznak.

„A menekültügy kérdésben az SPÖ viszonylag visszafogottan nyilatkozik, legalábbis ami az új ötleteket illeti” – írta a Die Presse.

A lap szerint a szociáldemokraták olyan ausztriai hatóságot állítanának fel, amelynek illetékessége a menekültügyi kérelem benyújtásától az integrációs lépésekig vagy akár a visszatoloncolásig is kiterjedne. Továbbá azt szorgalmazza az SPÖ, hogy a menekültügyi eljárások és a bevándorlók ellátásának ügyében világosan meg kelljen állapítani, hogy a központi kormány vagy a tartomány a felelős.

A májusi koalíciós válság és Reinhold Mitterlehner néppárti (ÖVP) elnök és alkancellár lemondása után az osztrák parlamenti pártok megállapodtak, hogy a 2018 őszén esedékes következő parlamenti választásokat egy évvel előrehozzák. Az SPÖ és a kisebbik koalíciós partner, az Osztrák Néppárt (ÖVP) kampányindító rendezvénye szeptemberben lesz.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).