A minimálbér emeléséről már most megkezdődnek a tárgyalások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az infláció tragikus helyzetbe hozza a legkisebb keresetűeket, ezért már jó ideje nem kérdés, hogy kizárólag kétszámjegyű emelés jöhet szóba – áll a Szakszervezeti Szövetség közleményében.

Érdemi, konkrét számokat is tartalmazó egyeztetést vár a jövő évi minimálbér emelésről a Magyar Szakszervezeti Szövetség a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) Monitoring Bizottsága holnapi, október 12-ei ülésén. Az infláció tragikus helyzetbe hozza a legkisebb keresetűeket, ezért már jó ideje nem kérdés, hogy kizárólag kétszámjegyű emelés jöhet szóba. A vita mindössze a mértéken lehet – írja közleményében a MASZSZ.

A MASZSZ tagszervezeteinek tapasztalata szerint már az eddigi infláció is végtelenül nehéz helyzetbe hozta a munkavállalókat, a dinamikus pénzromlás pedig még az egyes munkahelyeken megszerzett évközi kompenzációt is elviszi, sőt túlszárnyalja. Az már jó ideje nem kérdés, hogy a minimálbéreket kétszámjegyű mértékkel kell emelni úgy, hogy az a jelenleg 20 százaléknál tartó infláció ellenére is megőrizze a vásárlóértéket. A forint ilyen mértékű elértéktelenedése minden magyar állampolgárt a korábbinál lényegesen nehezebb helyzetbe hoz, ám a legkisebb keresetű munkavállalók és családok megélhetését egyenesen tragikusan érinti – érvel Zlati Róbert. A MASZSZ elnöke reméli, hogy a VKF Monitoring Bizottság holnapi – október 12-ei – ülésén megkezdődnek az érdemi, már az inflációhoz igazított béremelési százalékról való tárgyalások. Ezen az ülésen már nem kerülgethetjük tovább a forró kását, nem ködös jövőről, hanem a sürgető valóságról, az egyre súlyosabb megélhetési válságról és annak megoldásáról kell egyeztetnünk, konkrét százalékok ismeretében – szögezte le az elnök.

Forrás: MASZSZ sajtómeghívó


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.